Sytuacja jednak nie jest wesoła i godna pozazdroszczenia. Oczywiście można dodać, że wiele gmin jest zadłużonych, ale to żadna pociecha, bo wiele jest też w całkiem dobrej sytuacji. By nie szukać daleko – spójrzmy na Kielce. Tam też bywało różnie. Miasto dużo inwestowało, ale w pewnym momencie podjęto kroki, które zaowocowały tym, że Kielce są dzisiaj chociażby w publikacjach Wspólnoty.org określane jako stabilne finansowo i niechętne kredytom. Jaką politykę finansową prowadzi stolica województwa? O tym rozmawiamy ze skarbnikiem miasta Kielce (zobacz wideo).
Nasza gmina jest dzisiaj najbardziej zadłużona w województwie i to jest fakt. Władze miasta sytuację próbują naprawiać – poprzez duże cięcia. Przy obecnej sytuacji finansowej miasta nie wiadomo tylko, czy te duże cięcia będą wystarczające. Już na ten rok skonstruowano budżet, który zakłada oszczędności. 15% mniej, w stosunku do roku ubiegłego,mniej przeznaczono na pensje dla urzędników, nie będzie podwyżek wynagrodzeń i premii. Problemem poważnym obok zadłużenia gminy jest to, że pracownicy jednostek podległych gminie, nauczyciele nie otrzymują pensji w terminie. I choć oficjalnie nikt z pedagogów w mediach się nie wypowiada, to nieoficjalnie mają oni tego dosyć. Często w jednej rodzinie nauczycielami są dwie osoby, w takim przypadku trudno się dziwić narastającej frustracji. O problemach w gminie mówiła również TVP Kielce, a w poniedziałek Skarżysko trafiło do ogólnopolskiej „Panoramy”. Miasto Skarżysko -Kamienna tkwi w kłopotach od lat – obwieścił prowadzący program Andrzej Turski.
Zapłacą w całości, czy znowu w ratach – od roku to problem nie tylko nauczycieli, ale całej budżetówki w Skarżysku – Kamiennej – tłumaczy widzom przygotowujący materiał Dariusz Bohatkiewicz. W telewizji publicznej wypowiedziała się jedna z nauczycielek ze Szkoły Podstawowej nr 5 W „Panoramie” słyszymy również o realnej groźbie bankructwa miasta. Co zrobić ,by temu zapobiec? Dostosować budżet do sytuacji, w przeciwnym razie wpływy do budżetu będą niższe od dochodów – informuje dziennikarz „Panoramy”, a tutaj złotych rozwiązań nie ma- jest tylko jedno -dalsze cięcia, a ciąć bardzo nie ma już gdzie. Prezydent nie rządzi jednak sam. Wszystkie inwestycje musiały otrzymać zgodę Rady Miasta. Jak dzisiaj radni zapatrują się na tą sytuację? (zobacz wideo).
„Panorama” zwraca uwagę, że w podobnej sytuacji jest 70 procent polskich gmin, które najpierw szaleńczo inwestowały, a teraz radykalnie zaciskały pasa. Podano nawet przykład Nowego Jorku w Ameryce , bankrutującego już kilkakrotnie. Nowy Jork to jednak nie Skarżysko. Coraz częściej pojawiają się głosy, że gminy w Polsce dużo inwestowały, ale nie zawsze właściwie, większość inwestycji nie dawało nowych miejsc pracy, albo większych przychodów do budżetów. W efekcie w gminach, jak w domach – niektórzy kupują drogie telewizory, sprzęt, meble – kredytują się, a później jest problem, by zapełnić lodówkę. Informacja na pocieszenie : samorządy nie mogą zbankrutować – mówi Magdalena Młochowska ,wiceminister administracji i cyfryzacji. Ktoś zapyta to o ca cały ten szum? Bo w ostateczności władze w mieście przejmuje zarząd komisaryczny w osobie komisarza wyznaczonego przez premiera, a wtedy wszyscy jeszcze bardziej dotkliwie odczujemy, to co na razie odczuwają pracownicy budżetówki w naszym mieście.
Napisz komentarz
Komentarze