Terminy egzaminów pisemnych z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna, terminy egzaminów ustnych ustala każda szkoła we własnym zakresie. Obowiązkowe są pisemne egzaminy z polskiego, matematyki i języka obcego i ustne z języków: polskiego i obcego. Można wybrać jeszcze 6 dodatkowych przedmiotów na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Najpopularniejsza jest biologia.
W samym województwie świętokrzyskim do matury przystąpiło 13,5 tysiąca osób. Prawie 500 osób to ci, którzy poprawiają wyniki z poprzednich lat. Jan Korczyński z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej mówi, że wszystkie przygotowania do egzaminu zostały zakończone. Pytania zostały dowiezione do szkół przez kurierów.
Jak powiedział Jan Korczyński - charakterystyczne jest to, że coraz więcej osób chce poprawiać wyniki z wcześniejszych egzaminów. Z polskiego sprawdzian zamierza powtórnie pisać ponad 500 osób, a z matematyki ponad 1500. Dzisiejszy sprawdzian rozpoczął się o godzinie 9 i trwał prawie 3 godziny. Składał się z dwóch części. W pierwszej abiturienci odpowiadali na pytania dotyczące zamieszczonego tekstu. W drugiej napisali wypracowanie na jeden z 2 zaproponowanych tematów.
Wyniki z matury rozszerzonej są brane pod uwagę przy rekrutacji na studia. Sami maturzyści do egzaminu najczęściej podchodzą ze względnym spokojem. Dzisiaj polski, więc humaniści są spokojniejsi, bardziej przeżywają egzamin z matematyki. "Zbrodnia i Kara" oraz "Mistrz i Małgorzata" - na te lektury najbardziej chcieli natrafić tegoroczni maturzyści na egzaminie z języka polskiego. Na drugiej szali najczęściej wymieniają "Potop" Henryka Sienkiewicza.
Napisz komentarz
Komentarze