Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 stycznia 2025 20:50
Reklama

Po sesji Rady Miasta - relacje filmowe

Za nami kolejna sesja Rady Miasta. Kolejna, ale można powiedzieć wyjątkowa. Podczas sesji Rady Miasta, radni zadecydowali o wprowadzeniu planu oszczędnościowego, zakładającego reformę oświaty, likwidację Straży Miejskiej i likwidację Zarządu Zasobów Komunalnych. Te decyzje mają docelowo przynieść oszczędności rzędu 5 milionów rocznie.

 

Ruszyła reforma oświaty. Pis w opozycji, prezydent: "to wina poprzedników"

{vimeo}117905242{/vimeo}

Największe kontrowersje wzbudziła oczywiście reforma oświaty. Radni Prawa i Sprawiedliwości zaraz na początku zgłosili wniosek o usunięcie z porządku obrad uchwał dotyczących likwidacji placówek oświatowych, ale również Zarządu Zasobów Komunalnych. Nie spotkało się to z aprobatą większości radnych. Głos zabrał poseł PiS, Andrzej Bętkowski, który od początku sprzeciwia się reformie oświaty, zwłaszcza w takim kształcie.

Likwidując placówki oświatowe niszczymy lokalną społeczność - mówił poseł PiS. Apelował, by radni jeszcze raz zastanowili się nad tym co robią, zwłaszcza młodzi. Zdaniem Bętkowskiego obecny prezydent straszy radnych groźbą zarządu komisarycznego, a takiej groźby nie ma.

- Trzeba mieć niesamowity tupet, żeby zabierać głos w sprawie reformy oświaty, kiedy przez osiem lat współrządziło się miastem, doprowadzając do takiej sytuacji gminie - odpowiadał mu prezydent, Konrad Kronig.

Ponad 20 osób, głównie rodziców walczących o Szkołę Podstawową nr 9 i Gimnazjum nr 4, nie pozostawiło na Konradzie Kronigu suchej nitki. Wypominali prezydentowi, że ten nie dotrzymuje obietnic przedwyborczych w kwestii nie likwidowania szkół, że był radnym przez osiem lat i wiedział, jaka jest sytuacja gminy. Apelowali o zmianę decyzji, zarzucali mu brak zrozumienia, wiele wypowiedzi było bardzo emocjonujących: "zawiodłam się na panu", "pan nas zdradził".

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9, Renata Bilska mówiła o sukcesach szkoły, o poczynionych w ostatnich latach oszczędnościach, mówiła, że takie podejście jest bardzo niesprawiedliwe, sugerowała, że może to jej osoba jest przyczyną zamknięcia szkoły. Głos zabrał również były radny Rady Miasta, Mieczysław Sadza, który nie krył, że wspierał obecnego prezydenta podczas kampanii. Pogratulował mu doboru współpracowników, a co do samej reformy oświaty uznał, że jest niewystarczająca.

- My się kierujemy właśnie dobrem dzieci - odpowiadał mieszkańcom Konrad Kronig. - Proponowano mi zamknięcie Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 5, nie ugiąłem się. W Ostrowcu Świętokrzyskim do likwidacji przewidziano 5 szkół. U nas reforma jest w stosunku do potrzeb i sytuacji bardzo łagodna. Likwidujemy tak naprawdę najprawdopodobniej jedną szkołę - Gimnazjum nr 3, a uczniowie tam się uczący i tak do czasu zakończenia nauki pozostaną w budynku tej szkoły. Szkoła Podstawowa nr 9 i Gimnazjum nr 4 mają zostać przejęte przez Stowarzyszenia, udało nam się załatwić osoby zainteresowane prowadzeniem tych placówek w Kielcach.

My również informowaliśmy o tym na naszej antenie.

- Zaczynam się zastanawiać, czy tu chodzi o dobro dziecka, czy wysokość pensji dla nauczycieli - dopytywał Kronig.

Mieszkańcy Pogorzałego i Skarżyska Książęcego nie byli usatysfakcjonowani odpowiedzią, ale Kronig już na naszej antenie mówił, że reformy są niezbędne i nie ugnie się. - Jeżeli ktoś tego nie akceptuje, już musi zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie mojego odwołania ze sprawowanej funkcji - mówił.

Ekonomiczne i inne aspekty dla podjęcia takich decyzji przedstawił mieszkańcom wiceprezydent, Krzysztof Myszka.

- Zaczynamy od siebie, bo oszczędności w oświacie to kwota półtora miliona złotych rocznie, w administracji trzy i pół miliona złotych.

Ostatecznie koalicja większościowa poparła propozycje prezydenta, Konrada Kroniga. Warto przypomnieć, że są to uchwały intencyjne. Szkoły ostatecznie mogą być zamknięte 31 sierpnia. Jeżeli placówki wyrażą zainteresowanie w funkcjonowaniu w Stowarzyszeniach, nie zostaną zamknięte. Jak ta sytuacja ostatecznie się zakończy, przekonamy się w kolejnych miesiącach. 

Będzie likwidacja zarządu zasobów komunalnych

{vimeo}117905243{/vimeo}

Radni podjęli również uchwały w sprawie proponowanej likwidacji Zarządu Zasobów Komunalnych w Skarżysku. W uzasadnieniu uchwały czytamy: "Zarząd Zasobów Komunalnych w Skarżysku-Kamiennej - Po dogłębnej analizie możliwości realizacji zadań Gminy w zakresie gospodarki mieszkaniowej, uznaje się za zasadne zlikwidowanie Zarządu Zasobów Komunalnych w Skarżysku-Kamiennej i powierzenie wykonywania dotychczasowych zadań utworzonej w tym celu komórce w Urzędzie Miasta".

17 radnych było za podjęciem tej uchwały, 3 z Prawa i Sprawiedliwości przeciw. Dzięki przyjętej uchwale możliwe będzie znaczne ograniczenie kosztów organizacji zarządzania gminnym zasobem lokali komunalnych i socjalnych m.in poprzez znaczne ograniczenie etatów z ok. 30 do 12-13.

Proces likwidacji jednostki rozpocznie się 1 lutego 2015 r., a zakończy 31 lipca 2015 roku.

Konrad Kronig argumentował jeszcze przed sesją Rady Miasta, że w Zarządzie Zasobów Komunalnych jest przerost zatrudnienia i zadania te może wykonywać jednostka utworzona w Urzędzie Miasta.

Pierwszy krok do likwidacji straży miejskiej podjęty

{vimeo}117906824{/vimeo}

Kolejna przegłosowana uchwała, również powiązana z planem oszczędnościowym prezydenta Skarżyska, to uchwała dotycząca zasięgnięcia opinii Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach w sprawie rozwiązania Straży Miejskiej w naszym mieście. Opinia taka jest potrzebna, by można procedować kolejną uchwałę już bezpośrednio przesądzającą o likwidacji. Opinia jest prawnie wymagana, ale nie jest wiążąca dla radnych.

17 radnych było za, 3 głosowało przeciwko.

W chwili obecnej w Straży Miejskiej pracuje 19 osób. Likwidacja ma przynieść oszczędności w skali roku około miliona dwustu tysięcy złotych. Prezydent Kronig, nie kryje jednak, że otrzymywał również wiele negatywnych spostrzeżeń od mieszkańców na temat pracy Straży Miejskiej w Skarżysku.

Na sesji Rady Miasta obecny był również Krzysztof Randla, który otrzymał w piątek wypowiedzenie z funkcji dyrektora Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji i przebywa obecnie na zaległym urlopie. Dopytywał prezydenta, jakie były merytoryczne przesłanki jego odwołania i jaką inna wizję na prowadzenie tej jednostki ma nowy prezydent.

- Mam inną wizję, pozna ją pan niebawem - odpowiedział Kronig.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama