Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 10 listopada 2024 08:37
Reklama

222. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W piątek Polacy świętowali 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy Skarżyska rozpoczęli obchody od uroczystej Mszy Świętej odprawionej w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.

We Mszy świętej uczestniczyli m. in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz powiatowych i władz miasta, przedstawiciele związków kombatanckich, zakładów pracy, związków zawodowych, organizacji politycznych, straży pożarnej, policji, straży miejskiej, delegacje ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, poczty sztandarowe, harcerze i mieszkańcy Skarżyska. Później uroczystości przeniosły się pod pomnik Bojowników o Niepodległość. Po raz pierwszy do organizacji obchodów włączyło się II Liceum Ogólnokształcące. Nauczyciele wspólnie z uczniami przygotowali słowno - muzyczne przedstawienie historyczne.

Głos tradycyjnie zabrali starosta Michał Jędrys i parlamentarzyści RP. Zwracali uwagę na fakt ważności tej rocznicy. Mówiąc o przeszłości odwoływali się również do czasów obecnych. Maria Zuba mówiła o obowiązkach i roli polityków w budowie naszej ojczyzny (zobacz wideo). Obecny na uroczystościach prezydent Roman Wojcieszek przypomniał o obchodach 90-lecia naszego miasta. To też jest powód do świętowania.

Konstytucja 3 Maja pozostawiała w Polsce ustrój stanowy, wprowadzając jednak pewne zmiany. Zmniejszono wpływy magnaterii na wybór króla, Senat i zarząd kraju, poprzez wykluczenie z sejmików szlachty nie posiadającej ziemi, będącej warstwą najbardziej podatną na wpływy i przekupstwo. W prawie wyborczym feudalny cenzus urodzenia szlacheckiego zastąpiono burżuazyjnym cenzusem posiadania. Polska była pierwszym państwem w Europie, a drugim na świecie po Stanach Zjednoczonych, w którym stworzono ustawę zasadniczą, z nakreśleniem praw i obowiązków. Konstytucja 3-go maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą przez sejm, a stworzoną aby zlikwidować ówczesne wady systemu politycznego. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja 3-go Maja przypominała Polakom o walce o niepodległość. Zdaniem jej dwóch współautorów Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja była ostatnią wolą i testamentem gasnącej ojczyzny.

Na koniec obchodów tradycyjnie wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele władz miejskich, Rady Miasta, władz powiatowych i Rady Powiatu, uczniowie i i dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji kombatanckich, zakładów pracy i firm z terenu miasta. Możliwe,że za kilka lat taka tradycyjna forma świętowania zostanie zastąpiona bardziej radosnym przeżywaniem tej rocznicy. Pokaz sztucznych ogni, jakiś piknik, coś na kształt amerykańskiego 4 lipca, choć w tej kwestii na pewno zdanie będą podzielone. Zawsze pozostaną zwolennicy tradycyjnego sposobu świętowania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama