Gminna strategia rozwiązywania problemów społecznych w Skarżysku już jest. Została przyjęta w 2005 roku i obowiązywać ma do 2015. Przez ostatnie 10 lat wiele jednak w mieście się zmieniło. Zmieniły się też problemy społeczne, a także sposoby ich rozwiązywania. I właśnie na tym ma skupić się opracowywana właśnie nowa strategia.
- Trzeba na nowo zdiagnozować problemy, określić etiologię tych problemów, następnie wytyczyć drogę ich rozwiązywania i ewaluacja – co nasze działania potrafią zmienić – wyjaśnia Bożena Bętkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skarżysku.
Taka strategia nie jest jedynie dokumentem, zamkniętym w teczce. Jest diagnozą problemów i wyznacznikiem kierunku działania w walce z nimi.
- Strategia rozwiązywania problemów społecznych jest dokumentem bardzo istotnym i niezbędnym do ubiegania się o środki zewnętrzne, pomocowe, a zwłaszcza te, które dotyczą spraw związanych z inwestowaniem w kapitał ludzki – mówi Bartosz Szymysik z firmy konsultingowej.
Mówiono o tym w czasie konferencji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skarżysku, poświęconej także projektowi NOWE SZANSE W MOPS, który również jest swoistą receptą na walkę z wykluczeniem, brakiem pracy, wykształcenia czy zawodowego doświadczenia.
- Ten projekt bardzo dobrze koresponduje z tym, co będziemy w strategii umieszczać – dodaje Bartosz Szymusik.
Strategia ma być poddana konsultacjom. W te powinni włączyć się przede wszystkim osoby zarządzające różnymi jednostkami w mieście, ale także każdy mieszkaniec. Uwagi na temat problemów społecznych i tworzonej strategii można zgłaszać już teraz – na etapie tworzenia dokumentu, jak i na etapie jego opiniowana.
Napisz komentarz
Komentarze