Głównym celem kampanii jest podnoszenie społecznej świadomości na temat metod zapewnienia bezpieczeństwa i dobrego zdrowia w pracy, a także uczczenie osób, które zginęły w pracy, uległy wypadkom przy pracy lub chorobom zawodowym.
Według danych GUS z 2012 roku na terenie województwa świętokrzyskiego w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało 2021 osób, czyli o 301 osób mniej niż rok wcześniej. Wzrosła natomiast liczba ofiar śmiertelnych- z 9. w 2011 do 12. w roku 2012. O 3 osoby zmalała liczba osób które doznały ciężkiego uszkodzenia ciała. Wskutek niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem poszkodowane osoby nie pracowały przez 82 056 dni.
Organem nadzoru i kontroli nad przestrzeganiem przepisów prawa pracy jest Państwowa Inspekcja Pracy. Jednym z działów, którymi się zajmuje jest bezpieczeństwo i higiena pracy.
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych obchodzony jest w ponad 70 krajach. Idea zrodziła się w Kanadzie, gdzie na początku ubiegłego wieku doszło do katastrofy w kopalni. Jej ofiary uczcił w 1986 r. Kanadyjski Kongres Związków Zawodowych, który przyjął datę 28 kwietnia jako Dzień Pamięci Pracowników.
Napisz komentarz
Komentarze