Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 10:08
Reklama

"Światu potrzeba umysłów różnego rodzaju"

13 listopada w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się gala wieńcząca ogólnopolski konkurs literacki o ludziach z autyzmem zatytułowany „Światu potrzeba umysłów różnego rodzaju”.

„Światu potrzeba umysłów różnego rodzaju” to wyjątkowy konkurs literacki, którego głównym organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Otwórzmy Świat”, a pomysłodawcą dr. hab. prof. Andrzej Kominek - prezes stowarzyszenia. Celem konkursu było przede wszystkim zwrócenie uwagi na osoby z autyzmem przez pokazanie ich pozytywnych cech.

- Mamy na celu pokazać, jak takie osoby funkcjonują w świecie ludzi tak zwanych neurotypowych. Chcemy zaprezentować ich szczególne uzdolnienia, talenty, zainteresowania, przyjaźnie, relacje z rodziną – mówi Aleksandra Kasprzyk ze Stowarzyszania „Otwórzmy Świat”.

- Od paru lat obserwuje się troszeczkę inne podejście, już nie tylko patrzenie na autyzm, na Aspergera jako na zaburzenia, ale także na coś, co się określa mianem „nowego stylu poznawczego”, czyli zwraca się uwagę na pozytywne, inne aspekty komunikacji i poznawania świata – dodaje profesor Andrzej Kominek, prezes Stowarzyszenia „Otwórzmy Świat”.

Konkurs pokazał, że ludzie z autyzmem posiadają olbrzymie talenty, które często pozostają niedostrzeżone przez społeczeństwo.

- Pretekstem do zorganizowania konkursu stał się dzień organizowany na naszej uczelni - „Uniwersytet przyjazny każdemu”. Zdecydowaliśmy się na formę literacką z tego względu, że mottem konkursu są słowa pani profesor Grandin, która jest autorką licznych publikacji i mamy nadzieję, że antologia, którą wydaliśmy dołączy do zbiorów każdej osoby zainteresowanej autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi – mówi Aleksandra Kasprzyk.

Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Otwórzmy Świat” przekonywali, że trzeba docierać do świadomości osób, które na co dzień komunikują się z osobami z autyzmem i otwierać się na ich codzienne potrzeby.

- Społeczeństwo musi być świadome tego, że nie są to osoby mniej inteligentne, które są skazane na marginalizację, brak uwagi i zupełne wykluczenie, tylko że są to osoby, którym coś nie pozwala, jakieś pewne uwarunkowania biologiczne, pełni uczestniczyć w naszym normalnym świecie – przekonuje profesor Kominek.

Zachęcamy do otwierania się na potrzeby osób z autyzmem oraz do wspierania Stowarzyszenia „Otwórzmy Świat”, by przekonać się, że wszyscy jesteśmy takimi sami ludźmi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama