Osoby, które ukończyły 18 lat mają prawo do brania udziału w różnego typu głosowaniach. Są one pełnoletnie i już mogą decydować o sprawach ważnych dla kraju i środowiska lokalnego. Każdy głos, który zostaje oddany przez obywatela danego kraju, jest bardzo istotny, gdyż czasami jeden głos decyduje o wyniku wyborów.
Każdy kandydat biorący udział w wyborach prowadzi swoją kampanię wyborczą i próbuje zachęcić głosujących do oddania na niego swojego głosu. Kampania wyborcza polega na informowaniu mieszkańców miasta, powiatu o programie wyborczym i przekonaniu o jego słuszności. W tym czasie możemy spotkać osoby rozdające ulotki, prezentujące kandydatów i ich program, a także zobaczyć plakaty wiszące na różnego rodzaju tablicach informacyjnych. Organizowane są również spotkania z wyborcami, na które każdy może przyjść i posłuchać, co kandydat planuje zmienić w gminie, województwie lub państwie.
W państwie demokratycznym nie ma przymusu zajmowania się polityką i rzeczywiście wiele osób korzysta z tzw. „wolności od polityki”, co prowadzi do niskiej frekwencji. Najczęściej uważają, że śledzenie politycznych debat, analizowanie programów wyborczych i udział w głosowaniu jest czystą stratą czasu – czasu, który można przecież spędzić w bardziej przyjemny sposób. Wątpią też w to, że naprawdę mogą mieć wpływ na to, co dzieje się w gminie czy powiecie.
Jednak nie ma w demokracji rzeczy ważniejszej od głosu obywatela. Demokracja to system, w którym władzę sprawują wszyscy obywatele. Oczywiście nikt z nas nie rządzi samodzielnie – o tym, jaka decyzja będzie realizowana, rozstrzyga wola większości. Na „większość” składają się jednak właśnie pojedyncze głosy. Jeśli nie uczestniczymy w wyborach, zwiększamy szanse na to, że nasze zdanie przegra, że sprawy potoczą się inaczej, niżbyśmy tego chcieli.
Dlatego w ostatnim dniu kampanii wyborczej zachęcamy naszych widzów, aby poszli na wybory. Jeżeli ktoś tego nie robi, odmawia sobie prawa do komentowania i narzekania na to, co dziać się będzie w Skarżysku i całym powiecie przez kolejne cztery lata.
Napisz komentarz
Komentarze