Obchody rozpoczęła Msza święta za Ojczyznę w parafii świętego Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy Skarżyska, kombatanci, ale również samorządowcy. Następnie uczestnicy święta przemaszerowali pod pomnik, by oddać hołd pamięci wszystkim, którzy wywalczyli wolność dla przyszłych pokoleń.
Na skwerze spotkali się przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego w osobach prezydenta miasta Romana Wojcieszka, starosty Michała Jędrysa, radnych Rady Miasta i Rady Powiatu. Obecna była również posłanka Marzena Okła-Drewnowicz i poseł Andrzej Bętkowski. Pod pomnikiem spotkali się również uczniowie, harcerze, kombatanci, delegacje ze skarżyskich szkół, firm i instytucji.
Głos zabrał prezydent Roman Wojcieszek. Przypomniał historię i znaczenie tego dnia w świadomości Polaków, mówił jak ważna jest pamięć o wydarzeniach, które pozwoliły odzyskać Polakom utraconą wolność. W podobnym tonie wypowiadała się parlamentarzystka PO Marzena Okła-Drewnowicz i starosta Michał Jędrys.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest co roku na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Było to najważniejsze święto państwowe w ostatnich latach II Rzeczypospolitej, przywrócone w 1989 roku ustawą sejmu IX kadencji 21 lutego 89 roku w trakcie obrad Okrągłego Stołu. W czasach komunizmu w tym dniu opozycja organizowała uroczystości patriotyczne, ale były one brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO.
Uroczystości w Skarżysku zakończyło złożenie kwiatów i wiązanek pod pomnikiem Bojowników o Niepodległość.
Zaraz potem uczestnicy uroczystości udali się do hotelu Promień, by zaśpiewać pieśni patriotyczne na odbywającym się w Skarżysku Przeglądzie Pieśni Patriotycznej, organizowanym przez Urząd Miasta i Miejskie Centrum Kultury. Przeglądowi nadano imię Generała Antoniego Hedy Szarego, zmarłego w lutym 2008 roku bohatera, honorowego obywatela Skarżyska, który jest przykładem człowieka naprawdę kochającego ojczyznę.
We wspólnym śpiewaniu usłyszeliśmy m.in. "Pierwszą Brygadę" - najsłynniejszą pieśń Legionów Polskich, "Rozkwitają Pąki Białych Róż", czy "Przybyli ułani pod okienko", a wreszcie "Raduje Się Serce". Mieszkańcy mogli również zakosztować tradycyjnego polskiego dania – bigosu. Frekwencja, jak w latach poprzednich, dopisała. Największe brawa otrzymały przedszkolaki, które kilka dni wcześniej uczestniczyły w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej. Za swój występ otrzymały nagrody i bardzo duże brawa.
Napisz komentarz
Komentarze