Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 17:31
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Jak zapobiegać kryzysom w rodzinach? Ważne spotkanie praktyków

W czwartek, 6 listopada w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku spotkali się przedstawiciele instytucji pomocy społecznej, czyli asystenci rodzin, pracownicy socjalni z miejskiego i gminnych ośrodków pomocy społecznej, psycholożki, koordynator programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców przemocy, pracownicy socjalni i koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej z PCPR oraz rodzinni kuratorzy zawodowi z sądu rejonowego. Celem spotkania było wypracowanie modelu skoordynowanych działań na rzecz podopiecznych poszczególnych instytucji pomocy społecznej z terenu powiatu skarżyskiego.

Paweł Perkowski, dyrektor PCPR, który prowadził spotkanie, zwrócił uwagę na potrzebę stałej współpracy między wymienionymi instytucjami w zakresie płynnego przekazywania informacji o adresatach pomocy, a także dobrze pojętego porozumienia mającego na celu podejmowanie natychmiastowych i skutecznych działań. Uczestnicy spotkania mieli okazję do wymiany doświadczeń i ustalenia zasad współpracy.

Wiodącymi tematami były: interwencja w przypadku wystąpienia zjawiska przemocy domowej oraz interdyscyplinarne formy pracy z rodzinami w celu zabiegania sytuacjom kryzysowym, które nierzadko prowadzą do umieszczania dzieci w pieczy zastępczej. Podkreślono, że każda osoba dotknięta kryzysem już w chwili dostrzeżenia zarzewia problemu powinna skorzystać z fachowego wsparcia. Bez pomocy specjalistów kryzys będzie się pogłębiał i może spowodować nieodwracalne konsekwencje.

Podczas spotkania grupa pracowników, tzw. praktyków na bazie wspólnych doświadczeń zawodowych opracowała swoisty apel do rodziców, zawierający dziesięć podstawowych i niezbędnych warunków, które niezaprzeczalnie muszą obowiązywać w każdej rodzinie:

1. Nie bij, nie poniżaj.
2. Nigdy nie pozostawiaj dziecka bez opieki bliskiej, zaufanej i trzeźwej osoby dorosłej.
3. Zorganizuj i utrzymaj podstawowe warunki bytowe.
4. Zadbaj, aby dziecko nie było głodne, zawsze miało dostęp do jedzenia i picia.
5. Rozmawiaj z dzieckiem, kochaj go bezwarunkowo i jednocześnie rozsądnie.
6. Zapewnij bezpieczeństwo i spokój.
7. Dbaj o higienę i zdrowie.
8. Dopilnuj, aby dziecko realizowało obowiązek szkolny, dbaj o jego edukację.
9. Zawsze interesuj się sprawami dziecka, szanuj jego potrzeby.
10. W potrzebie nie wstydź się prosić o pomoc, szukaj wsparcia.

Szczegółowe informacje o formach pomocy i wsparcia można uzyskać w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy PCPR, Plac Floriański 1 (parter - pok. 31 lub sekretariat PCPR - pok. 24) poniedziałek w godz. 7.30 - 15.30, wtorek - piątek w godz. 7.30 - 18.00 lub pod numerem telefonu 41 252 19 53.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
News will be here
Reklama