Paweł Perkowski, dyrektor PCPR, który prowadził spotkanie, zwrócił uwagę na potrzebę stałej współpracy między wymienionymi instytucjami w zakresie płynnego przekazywania informacji o adresatach pomocy, a także dobrze pojętego porozumienia mającego na celu podejmowanie natychmiastowych i skutecznych działań. Uczestnicy spotkania mieli okazję do wymiany doświadczeń i ustalenia zasad współpracy.
Wiodącymi tematami były: interwencja w przypadku wystąpienia zjawiska przemocy domowej oraz interdyscyplinarne formy pracy z rodzinami w celu zabiegania sytuacjom kryzysowym, które nierzadko prowadzą do umieszczania dzieci w pieczy zastępczej. Podkreślono, że każda osoba dotknięta kryzysem już w chwili dostrzeżenia zarzewia problemu powinna skorzystać z fachowego wsparcia. Bez pomocy specjalistów kryzys będzie się pogłębiał i może spowodować nieodwracalne konsekwencje.
Podczas spotkania grupa pracowników, tzw. praktyków na bazie wspólnych doświadczeń zawodowych opracowała swoisty apel do rodziców, zawierający dziesięć podstawowych i niezbędnych warunków, które niezaprzeczalnie muszą obowiązywać w każdej rodzinie:
1. Nie bij, nie poniżaj.
2. Nigdy nie pozostawiaj dziecka bez opieki bliskiej, zaufanej i trzeźwej osoby dorosłej.
3. Zorganizuj i utrzymaj podstawowe warunki bytowe.
4. Zadbaj, aby dziecko nie było głodne, zawsze miało dostęp do jedzenia i picia.
5. Rozmawiaj z dzieckiem, kochaj go bezwarunkowo i jednocześnie rozsądnie.
6. Zapewnij bezpieczeństwo i spokój.
7. Dbaj o higienę i zdrowie.
8. Dopilnuj, aby dziecko realizowało obowiązek szkolny, dbaj o jego edukację.
9. Zawsze interesuj się sprawami dziecka, szanuj jego potrzeby.
10. W potrzebie nie wstydź się prosić o pomoc, szukaj wsparcia.
Szczegółowe informacje o formach pomocy i wsparcia można uzyskać w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej przy PCPR, Plac Floriański 1 (parter - pok. 31 lub sekretariat PCPR - pok. 24) poniedziałek w godz. 7.30 - 15.30, wtorek - piątek w godz. 7.30 - 18.00 lub pod numerem telefonu 41 252 19 53.
Napisz komentarz
Komentarze