Wczoraj skarżyscy policjanci wspólnie z Harcerską Grupą Ratowniczą ze Starachowic odwiedzili Szkołę Podstawową nr 2 oraz III Liceum Ogólnokształcące w Skarżysku-Kamiennej. W pierwszej z wymienionych szkół ratownicy spotkali się z dziećmi z klasy III, IV i V. Na początku głos zabrał szef grupy harcerskiej Tomasz Łebek, który wprowadził uczniów w tematykę wypadków drogowych oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom tych zdarzeń.
Przypomniane zostały najważniejsze kwestie związane z ratowaniem ludzkiego życia. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy, po czym przystąpili do wykonywania konkretnych zadań praktycznych. Dzieci przede wszystkim zapoznały się z prawidłowym i bezpiecznym sposobem wydobywania poszkodowanych z pojazdu uczestniczącego w wypadku drogowym. Do tego celu posłużyła specjalnie przygotowana klatka imitująca kabinę samochodu. Innym bardzo ważnym elementem, który został wnikliwie omówiony i przetrenowany, było wykonanie tzw. RKO czyli Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej na fantomie. Ratownicy przywieźli ze sobą także Alcogogle. Każdy mógł się przekonać, jak wygląda świat okiem pijanego kierowcy.
Spotkanie w podstawówce nie było jedynym, które odbyło się w tym dniu. Zaraz po nim starachowiccy ratownicy udali się do III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica, gdzie dali podobny pokaz. W spotkaniu z uczniami klasy pierwszej o profilu policyjnym omówione zostały prawidłowe sposoby wydobywania osób z pojazdu. Tu z kolei klatka imitująca samochód została ustawiona pod dużym kątem, co dodatkowo utrudniło młodzieży wykonanie zadania.
Wczorajsze spotkania zostały przeprowadzone w ramach projektu „Starachowice – Ostrowiec – Skarżysko, czyli SOS dla Ruchu Drogowego”. Program jest realizowany na terenie tych trzech powiatów, a jego główne cele to: ograniczenie ilości ofiar wypadków drogowych, podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego i wykształcenie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo w ruchu drogowym, zmniejszenie o 30% liczby wypadków drogowych na terenach objętych projektem poprzez wielopłaszczyznową edukację i działania kontrolne oraz represyjne, ograniczenie o 50% liczby osób prowadzących po spożyciu alkoholu, podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przez wolontariuszy uczestniczących w projekcie oraz dzieci i młodzieży ze szkół położonych przy trasie SOS czyli drogi krajowej nr 42.
Napisz komentarz
Komentarze