Można przypuszczać, że skala zainteresowania listopadowymi wyborami będzie podobna, jak w wyborach do rad w 2010 roku. Wtedy w Polsce zarejestrowano blisko 89 tysięcy list wyborczych. Startowało wówczas ponad 250 tysięcy osób. W tym roku do Państwowej Komisji Wyborczej zgłosiły się 33 komitety zamierzające rejestrować kandydatów w więcej niż jednym województwie. Natomiast w poszczególnych województwach zarejestrowane komitety wyborcze liczone są w setkach.
Miejska Komisja Wyborcza w Skarżysku w ostatnich godzinach miała mnóstwo pracy. Kolejne komitety rejestrowały swój udział w wyborach. Zaczyna się gorący okres w lokalnej polityce, który potrwa kilka najbliższych tygodni. W Skarżysku w Miejskiej Komisji Wyborczej zgłosiło się aż 18 komitetów. Pełne listy wystawiły jedynie Prawo i Sprawiedliwość, Przyszłość i Rozwój Konrada Kroniga i komitet Michała Jędrysa. 116 osób ubiega się o 21 miejsc w skarżyskim samorządzie.
Większość obecnych radnych ponownie ubiega się o mandat. Zrezygnowali Przemysław Żmijewski i Mieczysław Sadza.
Jak czytamy w Echu Dnia: „Nie brakuje ciekawych politycznych transferów. Radny Rafał Lewandowski z SLD znalazł się w komitecie Konrada Kroniga, Ireneusz Warchałowski, dotąd również kojarzony z lewicą, startuje z Prawa i Sprawiedliwości. Komitet Michała Jędrysa wystawia Lidię Polewany, skarbnika miasta z czasów rządów SLD. Swoje kandydatury zgłosiło wielu dawnych samorządowców: Marek Miernik, Lubosław Langer, Joanna Robakowska, czy Krystyna Górnaś-Salata". Rozmowy z nimi pokazywaliśmy w Tv Świętokrzyskiej kilka tygodni temu. Tłumaczyli wówczas, czemu chcą do samorządu powrócić.
Listy kandydatów muszą spełniać określone warunki. W gminach na prawach miast powiatowych, również w Skarżysku, wybory odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Oznacza to, że każdy komitet wyborczy w danym okręgu będzie mógł zgłosić tylko jednego kandydata. W naszej gminie, podzielonej na 21 okręgów wyborczych, dany komitet wyborczy może wystawić 21 kandydatów na radnych, choć oczywiście nie musi tego robić w każdym okręgu.
Komitet, który chce zgłosić kandydata w wyborach do rady w gminie niebędącej miastem na prawach powiatu musi zebrać co najmniej 25 podpisów. Co najmniej 150 musi zebrać w mieście na prawach powiatu, aby zarejestrować listę. W przypadku wyborów do rad powiatów każda lista kandydatów musi być poparta podpisami co najmniej 200 wyborców, a wyborów do sejmików wojewódzkich - podpisami co najmniej 300 wyborców.
Nie tylko listy, ale także startujący kandydaci muszą spełnić określone warunki. Startować mogą osoby pełnoletnie. Ponadto każdy obywatel Polski urodzony przed 1 sierpnia 1972 roku musi złożyć oświadczenie lustracyjne.
Napisz komentarz
Komentarze