Wystawa dotycząca zbrodni katyńskiej jest przybliżeniem okoliczności mordu na Polakach wiosną 1940 roku. Wystawa prezentuje tło historyczne wydarzeń sprzed siedemdziesięciu laty, miejsca kaźni. Ekspozycja przede wszystkim pokazuje zbrodnię i jej następstwa w wymiarze lokalnym.
Po raz pierwszy zaprezentowano na niej Lubelską Listę Katyńską, czyli spis polskich jeńców zamordowanych w Katyniu, Twerze, Charkowie oraz innych nieznanych dotąd miejscach kaźni. Przypomniano sylwetki kilkudziesięciu zamordowanych na mocy decyzji Stalina jeńców, których życie zawodowo było związane z Lubelszczyzną.
Ekspozycja składa się z 40 paneli. Powstała ona we współpracy z Archiwum Państwowym w Lublinie oraz Zbigniewem Kiełbem, pracownikiem puławskiej Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Puławy, który skompletował i udostępnił puławską listę katyńską.
Wystawa „Chłopi '78”, przygotowana została natomiast w związku z przypadającą w 2008 roku 30 rocznicą powstania niezależnego ruchu chłopskiego. Prezentuje powstałe w 1978 roku komitety i związki, które łączył sprzeciw wobec forsowanej przez władze PRL polityki rolnej.
Po wprowadzeniu w 1977 r. ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym rolników, wieś powszechnie uznała ją za wyjątkowo niesprawiedliwą i zareagowała protestami. Na ich czele stanęli charyzmatyczni przywódcy: Janusz Rożek, Jan Kozłowski, ks. Czesław Sadłowski i Henryk Bąk.
Buntownicze nastroje zaowocowały szybko współpracą z istniejącymi już grupami opozycyjnymi: Komitetem Obrony Robotników oraz Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Autorzy wystawy – Arkadiusz Kutkowski, Bogusław Bek i Magdalena Śladecka zaprezentowali również nieznane dotąd materiały Służby Bezpieczeństwa, ilustrujące metody zwalczania niezależnych ugrupowań chłopskich.
Napisz komentarz
Komentarze