Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 06:13
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Nowe wystawy w Muzeum Orła Białego

Dzięki uprzejmości Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, w budynku wystaw Muzeum Orła Białego można obejrzeć dwie wystawy czasowe: „Zbrodnia Katyńska” i „Chłopi '78”. Otwarcie miało miejsce w poniedziałek.

Wystawa dotycząca zbrodni katyńskiej jest przybliżeniem okoliczności mordu na Polakach wiosną 1940 roku. Wystawa prezentuje tło historyczne wydarzeń sprzed siedemdziesięciu laty, miejsca kaźni. Ekspozycja przede wszystkim pokazuje zbrodnię i jej następstwa w wymiarze lokalnym.

Po raz pierwszy zaprezentowano na niej Lubelską Listę Katyńską, czyli spis polskich jeńców zamordowanych w Katyniu, Twerze, Charkowie oraz innych nieznanych dotąd miejscach kaźni. Przypomniano sylwetki kilkudziesięciu zamordowanych na mocy decyzji Stalina jeńców, których życie zawodowo było związane z Lubelszczyzną.

Ekspozycja składa się z 40 paneli. Powstała ona we współpracy z Archiwum Państwowym w Lublinie oraz Zbigniewem Kiełbem, pracownikiem puławskiej Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Puławy, który skompletował i udostępnił puławską listę katyńską.

Wystawa „Chłopi '78”, przygotowana została natomiast w związku z przypadającą w 2008 roku 30 rocznicą powstania niezależnego ruchu chłopskiego. Prezentuje powstałe w 1978 roku komitety i związki, które łączył sprzeciw wobec forsowanej przez władze PRL polityki rolnej.

Po wprowadzeniu w 1977 r. ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym rolników, wieś powszechnie uznała ją za wyjątkowo niesprawiedliwą i zareagowała protestami. Na ich czele stanęli charyzmatyczni przywódcy: Janusz Rożek, Jan Kozłowski, ks. Czesław Sadłowski i Henryk Bąk.

Buntownicze nastroje zaowocowały szybko współpracą z istniejącymi już grupami opozycyjnymi: Komitetem Obrony Robotników oraz Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Autorzy wystawy – Arkadiusz Kutkowski, Bogusław Bek i Magdalena Śladecka zaprezentowali również nieznane dotąd materiały Służby Bezpieczeństwa, ilustrujące metody zwalczania niezależnych ugrupowań chłopskich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama