Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 06:14
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Najważniejsze są pierwsze 4,5 godziny

Do Skarżyska po raz drugi przyjechali przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego z akcją wojewody „Zdążyć przed udarem”. Można było zmierzyć sobie ciśnienie i zasięgnąć informacji. Kampania „Zdążyć przed udarem” ma przede wszystkim uświadomić, jakie są przyczyny i objawy udaru oraz, jak ważną są pierwsze godziny po wystąpieniu objawów na wdrożenie skutecznego leczenia.

Utrata równowagi, zaburzenia chodzenia, zawroty głowy, drętwienie ręki lub nogi, jednostronny paraliż, asymetria twarzy, opadnięte kąciki ust, trudności w mówieniu, rozmazany obraz, zaburzenia widzenia – to główne objawy udaru. W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. Najskuteczniejsze leczenie można zastosować do 4,5 godziny po wystąpieniu objawów. Coraz więcej osób jest świadomych, o jakie objawy chodzi i jak ważne jest szybkie wezwanie pomocy, a w regionie przyczynia się do tego akcja wojewody świętokrzyskiego pod hasłem „Zdążyć przed udarem”.

Jest to już drugi etap tej informacyjnej akcji. Jesteśmy w każdym mieście powiatowym w województwie. Akcja ma na celu przybliżenie społeczeństwu, jak ważne jest podejście do zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i mierzenie ciśnienia – wyjaśniała Wioleta Biernacka z Wydziału Centrum Zdrowia Publicznego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

W ramach akcji w Skarżysku – w Centrum Handlowym HERMES - można było zasięgnąć informacji i skorzystać z bezpłatnych badań.

Mierzymy ciśnienie i dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu – mówiła przedstawicielka Urzędu Wojewódzkiego.

Każdy, kto korzystał z badań, proszony był też o wypełnienie anonimowej ankiety na temat swojej wiedzy o objawach udaru i otrzymywał ulotkę informacyjną. Statystyki mówią, że udar to trzecia, co do częstotliwości występowania, przyczyna zgonów oraz najczęstsza przyczyna niesprawności u ludzi powyżej 40 roku życia. Co robić, by zminimalizować ryzyko zachorowania?

Zdrowy styl życia, więcej ruchu, mierzenie ciśnienia tętniczego. Na początek to wystarczy – podkreślała Wioleta Biernacka.

Do głównych przyczyn udaru zalicza się między innymi wysoki cholesterol we krwi, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, ale także stres i niezdrowy tryb życia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama