Utrata równowagi, zaburzenia chodzenia, zawroty głowy, drętwienie ręki lub nogi, jednostronny paraliż, asymetria twarzy, opadnięte kąciki ust, trudności w mówieniu, rozmazany obraz, zaburzenia widzenia – to główne objawy udaru. W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. Najskuteczniejsze leczenie można zastosować do 4,5 godziny po wystąpieniu objawów. Coraz więcej osób jest świadomych, o jakie objawy chodzi i jak ważne jest szybkie wezwanie pomocy, a w regionie przyczynia się do tego akcja wojewody świętokrzyskiego pod hasłem „Zdążyć przed udarem”.
– Jest to już drugi etap tej informacyjnej akcji. Jesteśmy w każdym mieście powiatowym w województwie. Akcja ma na celu przybliżenie społeczeństwu, jak ważne jest podejście do zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania i mierzenie ciśnienia – wyjaśniała Wioleta Biernacka z Wydziału Centrum Zdrowia Publicznego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.
W ramach akcji w Skarżysku – w Centrum Handlowym HERMES - można było zasięgnąć informacji i skorzystać z bezpłatnych badań.
– Mierzymy ciśnienie i dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu – mówiła przedstawicielka Urzędu Wojewódzkiego.
Każdy, kto korzystał z badań, proszony był też o wypełnienie anonimowej ankiety na temat swojej wiedzy o objawach udaru i otrzymywał ulotkę informacyjną. Statystyki mówią, że udar to trzecia, co do częstotliwości występowania, przyczyna zgonów oraz najczęstsza przyczyna niesprawności u ludzi powyżej 40 roku życia. Co robić, by zminimalizować ryzyko zachorowania?
– Zdrowy styl życia, więcej ruchu, mierzenie ciśnienia tętniczego. Na początek to wystarczy – podkreślała Wioleta Biernacka.
Do głównych przyczyn udaru zalicza się między innymi wysoki cholesterol we krwi, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, ale także stres i niezdrowy tryb życia.
Napisz komentarz
Komentarze