Na obszarze Tura Dolnego, na terenie tamtejszych złóż piasku znajduje się prawdopodobnie największe skupisko starożytnego osadnictwa w województwie świętokrzyskim. Jeszcze przed naszą erą zakładano tam osady i cmentarzyska.
- Mamy tutaj zlokalizowanych kilkanaście cmentarzysk i osad, wszystko na niewielkim obszarze, około 2 km kw - powiedział Dariusz Greń z Muzeum Regionalnego w Pińczowie.
Od drugiej połowy lat 80 XX w. na tym terenie badania archeologiczne prowadzą naukowcy z Krakowa. W ich opinii miejscowe tereny, mimo prowadzonych od wielu lat prac, nadal są mało zbadane i kryją wiele tajemnic.
- Odsłonięto tutaj duży fragment stanowiska wielookresowego, ale głównie użytkowanego przez ludność kultury łużyckiej, która założyła tutaj cmentarzysko – dodał dr Michał Grygiel z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
Na miejscu zastaliśmy grób ciałopalny kultury łużyckiej datowany na epokę brązu. Archeolodzy na miejscu znajdują rożnego rodzaju miseczki i czarki. Takim naczyniom towarzyszy jedno duże naczynie, które kryje przepalone szczątki ludzkie czyli tzw. popielnica. Badania archeologiczne trwają czasem kilkanaście lat, a ilość źródeł w naszym województwie jest bardzo duża. Część znalezisk znajduje się w Muzeum Narodowym w Kielcach i Krakowie. Jednak w planach jest połączenie kolekcji.
Archeolodzy są pod wrażeniem, jak bogaty jest nasz region. Każdy rok i każde wykopalisko niesie nowe odkrycia. W okolicy Tura Dolnego planowana jest budowa drogi ekspresowej S7, dzięki czemu powstaną kolejne wykopaliska.
Napisz komentarz
Komentarze