"Mam na imię Hubert. Mam 36 lat. Mieszkam i pracuje w Starachowicach. Mam wielu znajomych i przyjaciół, z którymi spędzam bardzo dużo czasu. W listopadzie ubiegłego roku dowiedziałem się, że jestem chory na przewlekłą białaczkę szpikową. Diagnoza ta wywróciła moje życie do góry nogami. Musiałem zrezygnować z pracy i podjąć długotrwałe leczenie. W tej chwili jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Może pośród Was znajduje się dawca, który da szansę na dalsze szczęśliwe życie. Jeżeli chcesz pomóc mi oraz innym chorym przyjdź, zarejestruj się i zostań dawcą. Być może ocalisz komuś życie. Liczę na Was. Hubert".
W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 22 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. By zwiększyć szansę na znalezienie dawcy dla wielu chorych organizowany jest Dzień Dawcy Szpiku pod patronem honorowym prezydenta Skarżyska, Romana Wojcieszka.
– Zwracam się z ogromną prośbą: ZAREJESTRUJ SIĘ! Może to właśnie Ty będziesz moim "bliźniakiem genetycznym" i pomożesz mi wygrać z chorobą! Będę szczęśliwy, jeśli wiele osób zechce przyjść i się zarejestrować! – mówi Hubert Thurzewski.
Rejestracja dawców odbywać się będzie 27 i 28 września w Centrum Handlowym „Hermes” w godzinach od 10 do 18.
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.
Nie musisz zapłacić za swoją rejestrację, jednak jej koszt wynosi 250 zł. Fundacja DKMS Polska potrzebuje wsparcia finansowego, by pokryć koszty rejestracji, dlatego jeśli możesz - sfinansuj częściowo jej koszt. Darowiznę można przekazać na nr konta: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437.
Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 545 000 (lipiec 2014) potencjalnych dawców szpiku, a już 1 296 (lipiec 2014) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS Polska została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.
Napisz komentarz
Komentarze