Narodowe Czytanie 2014 zorganizowało Miejskie Centrum Kultury wspólnie z Biblioteką Publiczną. Trylogię czytali uczniowie skarżyskich szkół, których do czytania przygotowywali poloniści. Grupa z Gimnazjum nr 1 pod opieką Jolanty Łyjak przygotowała tekst z „Ogniem i Mieczem”, inny fragment tej powieści odczytali uczniowie Gimnazjum nr 2 pod opieką Małgorzaty Skuzy. W przerwie między kolejnymi czytaniami Aleksandra Zagórska z Prywatnego Gimnazjum wykonała utwór „Dumka na dwa serca”. Uczniowie z Gimnazjum nr 3 i 4 przeczytali fragmenty „Potopu”, na koniec Prywatne Gimnazjum wspólnie z Teatrem bez Maski sięgnęło po lekturę „Pana Wołodyjowskiego”.
Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. Odkrywaliśmy piękno, ale też ciętość Fredrowskiego języka, mądrość i aktualność jego diagnoz. W „Trylogii” Sienkiewicza, pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.
Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach.
Napisz komentarz
Komentarze