Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 września 2024 03:13
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Kuj żelazo póki gorące

Od dekady, w różnych miejscach Europy związanych z historią przemysłu hutniczego, odbywają się międzynarodowe spotkania miłośników historii metalurgii „International Iron Smeltig Days”. Tegoroczna edycja gościła uczestników w Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi.

Trzynaście wiodących zespołów rekonstrukcyjnych i badawczych, skupionych wokół prób odtworzenia procesów produkcji żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat, spotkało się podczas kolejnej edycji „International Iron Smeltig Days”, która w tym roku odbyła się w Polsce, a konkretniej w Nowej Słupi. Przez miniony tydzień uczestnicy z Niemiec, Austrii, Holandii i Polski wzięli udział w warsztatach, podczas których mogli wymienić się doświadczeniami i cennymi uwagami na temat tradycyjnych technik dymarskich.

- Celem jest podzielenie się wiedzą na temat technologii z zamierzchłych czasów, próba rekonstrukcji tych procesów, próba uzasadnienia ich, odnalezienia ich śladów w zjawiskach współczesnej fizyki, metalurgii, ale i archeologii – mówi Marcin Marciniewski z projektu „Hutnia”.

Uczestnicy tegorocznej edycji byli bardzo zadowoleni z organizacji i zaplecza przygotowanego na tę okazję oraz efektów prac podczas warsztatów.

- Zwieńczeniem warsztatów jest porównanie wyników prac rekonstrukcyjnych z całego okresu warsztatów. Regularnie codziennie otwieramy piece, wyciągamy wynik naszych prac, wykuwamy, przecinamy. Na miejscu mamy nowoczesne, mobilne laboratorium. Podsumujemy to wszystko w formie wspólnego meetingu i wykładu, a później zbierzemy to w materiały piśmienne, które zostaną w literaturze fachowej opublikowane – dodaje Marcin Marciniewski.

Organizatorami „International Iron Smeltig Days” była Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, Lokalna Organizacja Turystyczna „Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża” oraz Świętokrzyski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama