Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 01:24
Reklama
Reklama

Spacer śladami kieleckiego getta już 30 marca

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza na spacer śladami getta kieleckiego, który w niedzielę 30 marca 2025 poprowadzi Piotr Świerczyński. Spacer rozpocznie się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu (ul. Planty 7) o godz. 16.00, gdzie zaprezentowane zostaną zdjęcia, dokumenty oraz unikatowy film niemiecki z pierwszych dni kieleckiego getta.
  • Źródło: https://www.kielce.eu/pl/wydarzenia.html

Podczas spaceru można będzie usłyszeć historię getta, poznać losy uwięzionych w nim osób oraz zobaczyć ostatnie przedwojenne budynki, niemych świadków historii.  

Reklama

31 marca 1941 roku niemieckie władze okupacyjne wydały "Rozporządzenie o utworzeniu żydowskiej dzielnicy mieszkalnej na terenie miasta Kielce". Na wyznaczonym przez Niemców terenie znajdowało się około 500 budynków, mogących pomieścić 15 tysięcy osób. 

Ponieważ do Kielc deportowano Żydów z okolicznych sztetli, a także z Wiednia i Krakowa, w getcie uwięziono ostatecznie około 27 tysięcy osób. Kieleckie getto składało się z tzw. "getta dużego" położonego między ulicą Orlą, Piotrkowską, Nowowarszawską, Pocieszka i Radomską oraz z "getta małego" obejmującego teren między ulicą Bodzentyńską, Radomską i placem św. Wojciecha. 

Po 15 miesiącach strachu, cierpień, pracy ponad siły, śmierci kilku tysięcy osób z powodu głodu, chorób i egzekucji, w sierpniu 1942 roku, ponad 20 tysięcy Żydów z kieleckiego getta zostało zamordowanych w obozie zagłady w Treblince. Wojnę przeżyło ledwie 500 kieleckich Żydów.

Piotr Świerczyński jest członkiem Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, autorem książek "Blizny. Przewodnik po kieleckim getcie" i "Odkrywanie kieleckiej synagogi", współtwórcą strony www.jewish.kielce.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama
Reklama