Przypomnijmy, Gmina Końskie na wykonanie odwiertu badawczego pozyskała ponad 13 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do przetargu wpłynęły dwie oferty, obie spełniające wymogi. Burmistrz zdecydował rozstrzygnąć przetarg, a w kolejnych dniach ma zostać podpisana umowa.
Dokładnie to jest 15 milionów 969 tysięcy złotych. Z chwilą kiedy ta umowa zostanie podpisana wspólnie z inżynierem kontraktu ustalimy harmonogram rzeczowo-finansowy. Wykonanie odwiertu będzie fizycznie odczuwalne tylko w sąsiedztwie ciepłowni miejskiej - informuje Krzysztof Obratański, Burmistrz Końskich.
Jeśli odwiert potwierdzi obecność wód termalnych, które będą spełniały wymogi użytkowe, wówczas będzie można go przemianować na odwiert eksploatacyjny.
Zobacz także:
Jeżeli będzie to ponad 5m3 na godzinę i jesli będzie to temperatura 50 stopni C, to jej walory użytkowe pozwolą nam na szybkie spięcie tej wody geotermalnej z instalacjami ciepłowniczymi w ciepłowni miejskiej, a to w dalszej perspektywie będzie miało wpływ na ceny ciepła w Końskich - dodaje Obratański.
Podobny odwiert przeprowadzany był w gminie Smyków z negatywnym wynikiem. Dofinansowania na podobne badania otrzymały także Radoszyce i Łopuszno.
Napisz komentarz
Komentarze