Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Historyczne ślady w regionie

„Militarne Świętokrzyskie” - ciekawa prelekcja w skarżyskim Muzeum

Już 11 marca (wtorek) w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego można będzie poznać liczne „budowlane” pozostałości po konfliktach militarnych z XX wieku, które po dziś dzień „zdobią” Świętokrzyskie. Muzeum proponuje bezpośrednie spotkanie z autorem opracowań o nich lub też skorzystanie z relacji live na swoim Facebooku.
Reklama
Kliknij aby odtworzyć

Już w najbliższy wtorek (11 marca) Muzeum im. Orła Białego zaprasza na wyjątkową prelekcję. Początek około 90 – minutowego eventu o godz. 10:00.

Reklama

Obiekty prezentować będzie Janusz Kędracki, dziennikarz i honorowy przewodnik świętokrzyski. Od 2004 r. publikuje on na łamach kieleckiej "Gazety Wyborczej" cykl "Odkrywamy Świętokrzyskie", opisując mało znane i ciekawe miejsca, zabytki oraz historyczne pamiątki w regionie. Ukazało się już ponad tysiąc odcinków tego cyklu. Wiele z nich dotyczyło także militarnej przeszłości. Na spotkaniu J. Kędracki zaprezentuje zdjęcia oraz opowie o obiektach, pamiątkach militarnych, jakie zachowały się z pierwszej i drugiej wojny światowej, a także z okresu zimnej wojny - informuje Grzegorz Bień, dyrektor placówki. 

Poniżej prezentujemy kilka przykładów obiektów, którym poświęci swoją uwagę:

Austriacki bunkier z I wojny Światowej w Zawichoście.
Żelazna kopuła bunkra z Huty Ostrowiec, która nie dotarła nad granicę w 1939 r.
Kopane od lata 1944 r. rowy przeciwczołgowe, z pomocą których Niemcy chcieli powstrzymać nacierającą Armię Czerwoną.
Pozostałości warownego obozu partyzanckiego zbudowanego pod koniec 1944 r. przez AK w lesie za Włoszczową, przebywał w nim Okulicki "Niedźwiadek".
Stanowiska dla czołgów niemieckich pod Morawicą.
Resztki betonowych bunkrów niemieckich w Dąbrowicy nad Pilicą.
"Pancerne" przydrożne krzyże z luf dział i czołgów niemieckich, wykorzystane po wojnie do celów religijnych. 
"Przeciwatomowy" bunkier w willi Zarajczyka w Kielcach (dziś siedziba IPN), który miał być punktem dowodzenia na wypadek W.

Osoby, które chcą bezpośrednio uczestniczyć w spotkaniu z dziennikarzem proszone są o potwierdzanie swej obecności pod muzealnym telefonem 41 25 20 231. Wstęp na spotkanie jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Dla wszystkich, którzy nie będą mogli wziąć udziału w prelekcji, Muzeum na swoim facebook'owym profilu udostępni transmisje live, która będzie dostępna również po zakończonym wydarzeniu.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama