Od wielu lat w okresie przedwiośnia w Polsce wzrasta liczba pożarów łąk. Wśród ludzi pokutuje przekonanie, że wypalanie trawy i nieużytków rolnych prowadzi do użyźnienia gleby powodując szybszy i bujniejszy jej odrost traw. Ta katastrofalna w skutkach procedura jest nieprawdą. Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym, powodując zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka.
5 marca, w środę na terenie kieleckiego rezerwatu przyrody zainaugurowano ogólnopolską kampanię społeczną „Stop Pożarom Traw”.
Celem kampanii jest budowanie świadomości społecznej, jak groźne są pożary traw oraz jakie stanowią zagrożenie dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego.
Konferencja była okazją do zaprezentowania sprzętu wykorzystywanego przez strażaków podczas pożarów traw i lasów.
Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek.
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje.
Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary wymagają zaangażowania dużej ilości strażaków, którzy w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Stąd apel strażaków i władz regionu i miasta o nie wypalanie traw. Pamiętajmy, że taki pożar może skończyć się tragicznie!
Napisz komentarz
Komentarze