Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 stycznia 2025 14:44
Reklama

W urzędach pracy będzie sprawniej i skuteczniej?

Urzędy pracy mają działać sprawniej i skuteczniej. W życie weszła nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia, która dotyczy również zmian w działalności świętokrzyskich urzędów pracy i aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. W tej sprawie w Wojewódzkim Urzędzie Pracy gościł Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina. Przedstawił  on zmiany i jednocześnie korzyści dla poszukujących pracy i pracodawców.

Stopa bezrobocia na koniec czerwca br.  ukształtowała się na poziomie 14,8% i była niższa o 0,4 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Co prawda odnotowano wyraźny  spadek poziomu bezrobocia począwszy od lutego br., ale jeszcze potrzebnych jest wiele zmian. Służyć ma temu nowelizacja ustawy o promocji zatrudnieni, która m.in. podzieli bezrobotnych na trzy grupy.

- Pierwsza grupa to są osoby aktywne, druga – osoby wymagające wsparcia i trzecia – osoby oddalone od rynku pracy – powiedział wiceminister Jacek Męcina.

Nowelizacja ustawy przewiduje m.in. specjalne programy i wsparcie dla osób młodych i osób z grupy 50+. Dla młodych bezrobotnych skróci się z 6 do 4 miesięcy okres, w którym urzędy muszą przedstawić im ofertę pracy, stażu czy podniesienia kwalifikacji. Dla osób 50+ będą dofinansowania do ich zatrudnienia.

- Mamy dodatkowe  instrumenty czyli bony stażowe, czy dofinansowanie do zatrudnienia osoby powyżej 50 roku życia, jak i również osoby do 30 roku życia – powiedział Arkadiusz Piecyk, dyrektor WUP.

Nowelizacja daje również nowe narzędzia wspierające tworzenie miejsc pracy i zatrudnienie bezrobotnych jak grant na telepracę, bon stażowy czy bon na zasiedlenie. Będzie można także uzyskać pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej.

W samych urzędach pracy zmieni się również obsługa osób bezrobotnych.

- Filozofią znowelizowanej ustawy jest to, że każdy z klientów ma doradcę indywidualnego, a więc przypisujemy osobę bezrobotną do konkretnego doradcy, która poprowadzi tę osobę od początku do końca, w czasie gdy jest zarejestrowana jako bezrobotna – dodał Piecyk.

Osoby bezrobotne otrzymają również wsparcie od województwa w ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dzięki nowym przepisom walka z bezrobociem ma być skuteczniejsza, a nowelizacja ustawy jest szansą na szybsze, lepsze i wyższej jakości usługi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama