Cykl spotkań miał na celu pokazanie, jak wprowadzić rozwiązania ekologiczne w kulturę oraz odnaleźć nowe zastosowanie dla niepotrzebnych surowców. Ważną kwestią dla organizatorów było pobudzenie wyobraźni uczestników projektu oraz nakierowanie na ekologiczną sztukę, która może zyskać zupełnie nowy blask. Nie zabrakło projektów edukacyjnych, artystycznych oraz dekoracyjnych, przy użyciu przedmiotów "z drugiej ręki".
Cykl spotkań rozpoczął się od konferencji inauguracyjnej, podczas której organizatorzy wraz z czterema zaproszonymi instruktorami, wprowadzili uczestników w świat sztuki i kultury w połączeniu z ekologią. Dodatkową atrakcją dla uczestników projektu były konsultacje online, podczas których prowadzące pokazywały, jak tworzyć sztukę użytkową. Do swoich prac wykorzystały m.in. potłuczone szkło, czy pobrudzone koszulki. Do ich ponownego użycia panie wykorzystały barwniki i farby, tworząc odnowione ubrania do ponownego noszenia. W okresie świątecznym ciekawym rozwiązaniem były pięknie ozdobione bombki i witraże, które powstały dzięki potłuczonemu szkłu.
Kolejną ciekawą częścią wydarzenia była niezwykła wystawa dzieł z projektu "Recykling Art Ponidzia" w kategorii: “Sztuka Recyklingu Dużej Formy”,
“Sztuka Recyklingu Małej Formy”, “Recykling w Sztuce Użytkowej”. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć ponad 100 prac, wykonanych przez artystów i amatorów. Były to osoby prywatne, szkoły, stowarzyszenia, jak i lokalne instytucje. Wśród prac znalazły się zarówno ciekawe przedmioty dla starszych, jak i dzieciaków, które z dużym zaangażowaniem przyglądały się prezentowanym dziełom.
30 listopada przypadł dzień zakończenia miesięcznego cyklu spotkań z projektem "Recykling Art Ponidzia". Impreza podsumowująca rozpoczęła się od przybliżenia wszystkich działań oraz pokazu mody z udziałem seniorów i młodzieży. Modele zaprezentowali z jak najlepszej strony kreacje wykonane np. ze starych gazet, czy zniszczonych ubrań, które dzięki poprawkom zyskały nowego charakteru. Pokaz spotkał się z ogromnym entuzjazmem widowni, która skandowała uczestnikom, nagradzając ich gromkimi brawami. Tuż po tej części cztery prowadzące podsumowały swoje dotychczasowe działania, tłumacząc, że dzięki projektowi można zdecydowanie otworzyć się na nową sztukę, która jest niezwykle wyjątkowa i niebanalna.
Na koniec nie mogło zabraknąć części artystycznej oraz potańcówki, które były nagrodą dla uczestników cyklu spotkań. Przy pełnej widowni, na scenie wystąpili finaliści The Voice Senior - Barbara Parzęczewska oraz Zbigniew Zaranek, którzy bawili się z publicznością w rytm najbardziej znanych hitów z dawnych lat. Mieszkańcy bardzo szybko ruszyli do tańca, bawiąc się i śpiewając wraz z artystami.
Impreza była nie tylko okazją do przedstawienia nowej formy sztuki z recyklingu ale także pokazywała, jak dbać o planetę i zyskać nowe "perełki" ze starych przedmiotów. Wydarzenie to także świetna akcja promocyjna dla Powiatowego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Pińczowie, który miał możliwość gościć wspaniale osobistości i stać się świetnym miejscem do tworzenia takiej ekologicznej imprezy. Duże zaangażowanie organizatorów, wskazywało na wzorowe podejście do tematu i troskę o dobro środowiska.
Napisz komentarz
Komentarze