Śledztwo wykazało, że sprawcy kontaktowali się z pokrzywdzonymi adwokatami, informując ich o „zleceniach” na publikowanie zarówno pozytywnych, jak i negatywnych opinii w internecie. Następnie oferowali usunięcie nieprzychylnych komentarzy w zamian za wynagrodzenie. W wyniku tych działań pokrzywdzeni stracili łącznie ponad 41 tys. zł.
Jak poinformowała w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Propokopowicz, głównemu podejrzanemu 28-letniemu Pawłowi P. postawiono cztery zarzuty: dwa dotyczące oszustw, jeden wymuszenia rozbójniczego, a także posiadania narkotyków. Wszystkie czyny zostały popełnione w warunkach recydywy.
Pozostałym oskarżonym – Kacprowi P. (28 lat) i Katarzynie K. (26 lat) – przedstawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy. Izabela Sz. (24 lata) usłyszała zarzut pomocnictwa w oszustwie.
Wszystkim oskarżonym grożą kary do 15 lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Kielcach.
Na przełomie lipca i sierpnia 2024 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali w Elblągu cztery osoby podejrzane o udział w tym procederze. W trakcie przeszukań zabezpieczyli nośniki danych informatycznych, telefony komórkowe, karty bankowe i umowy bankowe. Trzej podejrzani zostali objęci wolnościowymi środkami zapobiegawczymi, a główny podejrzany Paweł P. został aresztowany na trzy miesiące
Napisz komentarz
Komentarze