Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 13:24
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Pracodawco - nie skreślaj ich!

Problem z zatrudnieniem jest powszechnie znany wśród osób niepełnosprawnych. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w środowiskach wiejskich i małomiasteczkowych. Na przeciw temu wychodzi Fundacja Aktywizacja i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którzy organizując na terenie całego kraju konferencje, starają się przekonać pracodawców do osób z mniejszymi lub większymi uszczerbkami na zdrowiu.

Konferencje realizowane przez Fundację Aktywizacja i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych są jednym z wielu elementów w ramach ogólnopolskiej kampanii promocyjnej skierowanej do pracodawców. Ma to na celu wprowadzenie osób niepełnosprawnych na rynek pracy, utrwalenie pozytywnego wizerunku takiej osoby, zmiana świadomości społeczeństwa oraz szersze otwarcie na tę problematykę.

- Jest to już drugie spotkanie. Pierwsze mieliśmy w czerwcu i odbyło się ono w Gdańsku. Problematyka aktywizacji zawodowej była głównym celem tego spotkania. Poruszaliśmy różne wątki międzynarodowe i regionalne. To dopiero początek. Przed nami sześć spotkań w różnych regionach Polski. Spotykamy się w wielu województwach, tak aby móc nawiązać bezpośredni kontakt z pracodawcami – mówi kierownik projektu, Sylwia Daniłowska.

Duży nacisk kładzie się na sytuację osób niepełnosprawnych na wsiach i w małych miejscowościach, gdzie problem jest o wiele większy w porównaniu z dużymi aglomeracja miejskimi.

- Gdy patrzę na całe województwo świętokrzyskie to obserwuję, że północna część województwa jest bardziej otwarta na osoby z niepełnosprawnością. Południe, zależy który powiat, mało dba o takie osoby. Taki projekt jak ten, który realizowany jest w naszym województwie, jest typowo skierowany dla tych osób, żeby je pobudzić do działania – mówi Jadwiga Irla, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Zdecydowanie jest to problem większy na terenach wiejskich i małomiasteczkowych, niż na terenie miasta dużego. Ofert pracy jest dużo mniej. Do tego jeszcze dochodzi kwestia dojazdu. Wszystkie problemy lokomocyjne są dla części niepełnosprawnych dużym wyzwaniem. Jak należy to rozwiązać? Jednak systemowo – powinniśmy w ramach tworzenia prawa iść w ulgi i myślę, że przychodzi też pora, aby o takich ulgach pomyśleć – dodaje poseł Lucjan Pietrzczyk.

Według dyrektor świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, to na władzach lokalnych spoczywa obowiązek zadbania o zatrudnienie osób z orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności.

- Całą sytuację osób niepełnosprawnych powinien mieć wójt, burmistrz i starosta. To oni powinni dać impuls stowarzyszeniom, fundacjom i samym pracodawcom, by zadbali o osoby niepełnosprawne – mówi dyrektor świętokrzyskiego PFRON.

- Jest to temat trudny, ale jednocześnie bardzo istotny nie tylko z perspektywy samej osoby niepełnosprawnej, ale rynku pracy na tym poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym – przyznaje kierownik projektu.

Jak podkreślali organizatorzy, temat powinien dotyczyć każdego, zarówno pracodawcę jaki i pracownika, ponieważ w każdej chwili życia możemy doświadczyć ograniczeń i barier, które utrudnią, bądź uniemożliwią nam funkcjonowanie na rynku pracy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
News will be here
Reklama