Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 11:30
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

70. rocznica Powstania Warszawskiego. Obchody w ten weekend

Instytut Pamięci Narodowej - Delegatura w Kielcach zaprasza 1 sierpnia na uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody rozpocznie msza święta w Kościele Garnizonowym w Kielcach o godzinie 15.30. Uroczystości będą odbywać się przez cztery dni -  już od najbliższego piątku aż do niedzieli.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 o godz. 17. Powstańcy podjęli walkę zbrojną przeciwko okupantowi niemieckiemu. W walkach w stolicy wzięli udział żołnierze Armii Krajowej pochodzący ze wszystkich regionów Polski. Powstanie było walką niepodległość całej RP i o wolność wszystkich Polaków. Dzięki obchodom i inscenizacjom nie ginie pamięć tych tragicznych wydarzeń.

- Są to wydarzenia niezwykle ważne i istnieje również związek Kielc i naszego regionu z tym Powstaniem. To, co się wydarzyło w czasie Powstania dotyka wszystkich Polaków. Ta okrągła rocznica zobowiązuje nas, tym bardziej, że żyją kielczanie, którzy byli uczestnikami Powstania – powiedział prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

Chcąc szczególnie uczcić 70. rocznicę Powstania Warszawskiego, zaplanowano czterodniowy cykl obchodów tych uroczystości, które potrwają od czwartku 31 lipca do niedzieli 3 sierpnia. Obchody rozpocznie projekcja filmu „Kanał” i „Pierścionek z orłem w koronie” w Kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury.

- 1 sierpnia o godz. 15.30 oficjalne uroczystości rozpoczynające się Mszą Św. w Kościele Garnizonowym w Kielcach, następnie uroczystości przy pomniku na skwerze Szarych Szeregów, a o godz. 18.00 pieśniobranie w Parku Miejskim - wylicza Agnieszka Szczerba z IPN - Delegatura w Kielcach.

W niedzielę 3 sierpnia o godz. 17.00 na Placu Wolności odbędzie się widowisko historyczne z cyklu „Gloria Victis – Godni Pamięci” Powstanie Warszawskie. Na to wydarzenie mieszkańcy Kielc otrzymają specjalne zaproszenie.

Grupy rekonstrukcyjne - a będzie to blisko 90 rekonstruktorów  - będą starały się przedstawić obraz życia codziennego okupacji niemieckiej, zbliżającej do sytuacji, gdzie następuje wybuch powstania. Odtwarzane będą sceny z życia codziennego okupowanej Warszawy, takie jak łapanka, mały sabotaż, rozbrojenie policji, likwidacja szpicla, aresztowania, a także zamach na niemiecki konwój.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
News will be here
Reklama