Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 10:16
Reklama

Czym jest pl.ID?

Program pl.ID ma na celu modernizację systemów informatycznych prowadzących rejestry PESEL oraz dowodów osobistych. Ma to usprawnić dostępność usług elektronicznych oraz zakres informacji gromadzonych w administracji publicznej dla obywateli, co przełoży się na uproszczenie wewnętrznych procesów IT i codzienną pracę każdego urzędnika w Polsce.

W miniony piątek w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach odbyło się spotkanie pracowników urzędów z gmin w województwie świętokrzyskim z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Centralnego Ośrodka Informatyki. Omawiano szczegółowo rozwiązania z jakimi, już prawdopodobnie od stycznia 2015 roku, przyjdzie się zmierzyć wszystkim polskim urzędnikom.

- To spotkanie jest takim przygotowaniem do rewolucji, która nas czeka 1 stycznia 2015 roku. Dotyczy ona trzech obszarów: ewidencji ludności, wydawania dowodów osobistych, rejestru stanu cywilnego. 1 stycznia wchodzą nowe zasady prowadzenia tych spraw. Wchodzi nowy system, który jest efektem programu pl.ID realizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centralny Ośrodek Informatyki. Ta konferencja jest jednym z cyklu spotkań wojewódzkich, które przygotowuje urzędników do tego co się stanie – mówi Roman Kusyk, dyrektor Departamentu Ewidencji Państwowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Program rewolucjonizuje rejestry państwowe, wprowadzając kolosalne zmiany dla obywatela z punktu widzenia codziennych kontaktów z urzędnikami.

- W tej chwili, żeby załatwić jakąś sprawę w urzędzie - na przykład urodzi nam się dziecko i to dziecko trzeba zarejestrować w urzędzie - w tej chwili potrzebujemy dwóch lub trzech wizyt. Trzeba najpierw zgłosić, że to dziecko się urodziło, czyli akt urodzenia, trzeba mu nadać numer PESEL i zazwyczaj jeszcze trzeba je zameldować. W tej chwili dzięki tym rejestrom państwowych, czyli tej centralnej bazie wystarczy nam jedna wizyta – opowiada Piotr Mierzwiński, rzecznik prasowy Centralnego Ośrodka Informatyki.

Wojewoda świętokrzyski, Bożentyna Pałka-Koruba zachwalała program i liczy, że uda się go wprowadzić z początkiem nowego roku.

- To jest spełnienie moich marzeń. Zawsze myślałam o tym, że rejestry, którymi dysponuje państwo i są udostępniane również na realizację zadań zleconych, które realizują samorządy, powinny funkcjonować w jednym systemie. Powinny być dostępne. Dostępne jednocześnie dla wszystkich podmiotów, które z tych rejestrów chcą skorzystać. Więc ja trzymam kciuki i dwiema rękami podpisuje się pod tym projektem – mówi Bożentyna Pałka-Koruba, wojewoda świętokrzyski.

Według wojewody, wprowadzenie centralnych systemów rejestrowych jest niezbędne i nieuniknione. Ułatwienie przepływu informacji i dokumentów między poszczególnymi użytkownikami dzięki standaryzacji i integracji procesów administracyjnych w całym kraju zapewne ułatwi życie niejednemu z nas.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama