Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 19 września 2024 03:17
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Prezydent wnioskuje o Honorowe Obywatelstwo dla pułkownika Janusza Sermanowicza

Pułkownik Janusz Sermanowicz pseudonim „Dyzma” to ostatni żyjący żołnierz Antoniego Hedy „Szarego”. Brał udział w akcji rozbicia więzienia w Końskich. Uczestniczył także w powojennej konspiracji niepodległościowej. Był uczestnikiem akcji rozbicia więzienia Służby Bezpieczeństwa w Kielcach.
  • Źródło: https://um.skarzysko.pl/aktualnosci/prezydent-wnioskuje-o-honorowe-obywatelstwo-dla-pulkownika-janusza-sermanowicza/

Do dziś pozostaje aktywny w działaniach na rzecz upamiętniania wydarzeń historycznych i krzewienia wartości patriotycznych. O nadanie pułkownikowi Januszowi Sermanowiczowi tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Skarżyska-Kamiennej” do Przewodniczącego Rady Miasta zawnioskował Prezydent Miasta  Arkadiusz Bogucki.

– Jestem przekonany, iż przyznanie Panu Pułkownikowi Januszowi Sermanowiczowi tytułu Honorowego Obywatela  Miasta Skarżyska-Kamiennej będzie wyrazem dumy oraz najwyższego uznania władz samorządowych i mieszkańców Skarżyska-Kamiennej dla jego dokonań, oddania Ojczyźnie i niesłabnącego zaangażowania w krzewienie wartości patriotycznych – napisał we wniosku o nadanie wyróżnienia Prezydent Skarżyska-Kamiennej. – Szczerze liczę, iż dzięki przychylności radnych Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, Pułkownik Sermanowicz wpisany zostanie w poczet Honorowym Obywateli Naszego Miasta – dodaje Arkadiusz Bogucki.

Wniosek złożony został do Przewodniczącego Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej, który – zgodnie z regulaminem – wszczyna procedurę nadana tytułu i przedstawia wniosek do rozpatrzenia radnym.

JANUSZ SERMANOWICZ urodził się w Skarżysku-Kamiennej w 1926 roku. Tu uczęszczał do szkoły powszechnej. Jako 16-latek, w 1942 roku, wstąpił do konspiracji, gdzie początkowo przenosił meldunki i kolportował prasę podziemną, zaś w 1944 roku został łącznikiem cichociemnego mjr. Stanisława Krzymowskiego „Kostki”. Od 1944 roku służył w II batalionie 3 Pułku Piechoty Legionów AK por. Antoniego Hedy „Szarego”. W jego szeregach wziął udział między innymi w akcji rozbicia więzienia w Końskich, w akcji w Wólce Plebańskiej, Trawnikach, pod Radoszycami. Następnie walczył podczas Akcji „Burza”. Uczestniczył w powojennej konspiracji niepodległościowej. Pod dowództwem „Szarego”, z 4 na 5 sierpnia 1945 roku, wziął udział w akcji rozbicia więzienia Służby Bezpieczeństwa w Kielcach, w efekcie której uwolniono żołnierzy podziemia niepodległościowego. Po akcji nadal działał w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”. Po przejściu do życia cywilnego związał się zawodowo z Lasami Państwowymi i przez szereg lat pracował jako leśniczy w Leśnictwie Majków, a potem w lasach Zakładów Metalowych. Od lat 70. zaangażowany był w działalność nieformalnego Środowiska „Szaraków”, czyli kombatantów, podkomendnych Antoniego Hedy „Szarego”.

Po 1989 roku, od początku istnienia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, jest jego członkiem. Od kilku lat pełni także funkcję prezesa Oddziału Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego w Skarżysku-Kamiennej.

Nieoceniona jest także troska Pana Janusza Sermanowicza o upamiętnianie historii i stałe krzewienie wartości patriotycznych. Był współorganizatorem i zaangażowanym uczestnikiem licznych uroczystości w miejscach walk 3. Pułku Piechoty Legionów AK. Dał się poznać, jako inicjator wielu wydarzeń patriotycznych, lekcji historii i spotkań z młodzieżą. Uczestniczył w odnajdywaniu i upamiętnianiu do tej pory nieznanych miejsc pochówków żołnierzy oddziałów partyzanckich poległych w czasie wojny oraz konspiracji niepodległościowej. Do dziś, pomimo wieku, pozostaje aktywny, angażując młodzież w działalność patriotyczną, otaczając troską mogiły zamordowanych mieszkańców Skarżyska-Kamiennej, szczególnie na Cmentarzu Partyzanckim na Skarbowej Górze.

Pułkownik Janusz Sermanowicz „Dyzma” odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Kombatanckim Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Walki o Niepodległość, Krzyżem Zrzeszenia „WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ”, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Medalem „Pro Patria”, Medalem „Pro Memoria”, Medalem Zwycięstwa i Wolności, odznaką Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Za szczególne zasługi w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego wyróżniony został Nagrodą „Świadek Historii”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama