Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 21:16
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Nieodkryte bogactwo świętokrzyskich miasteczek

Świętokrzyskie miasteczka, często nieoczywiste, mogą być doskonałym punktem wartym odwiedzenia w okresie wakacyjnym. To miejsca pełne historii, zabytków, czy dziedzictwa zarówno materialnego jak i niematerialnego. Jednym z takich miejsc wartych poznania są Działoszyce i ich wielokulturowa spuścizna.
Kliknij aby odtworzyć

Historia Działoszyc sięga XIII wieku. W 1409 roku osada uzyskała prawa miejskie. Na przestrzeni lat miasteczko pełniło różne funkcje. Dzięki bliskości dużych ośrodków było ważnym miejscem na traktach komunikacyjnych. Dzięki temu miejscowość rozwijała się także w dziedzinach handlu i przemysłu. Od XVI wieku w miasteczku zaczęła osiedlać się społeczność żydowska. W okresie międzywojennym stanowiła już zdecydowaną większość mieszkańców.

Powstały także domy modlitewne. Pierwsza synagoga została wybudowana w XVIII wieku, była drewniana i niestety spłonęła, na jej miejsce wybudowano kolejną, również drewnianą, która w 1846 roku również spłonęła. Kolejna już była ceglana

A to przecież nie jedyna pozostałość kultury żydowskiej na naszych terenach. W wielu miejscowościach do dziś stoją synagogi, które często pełnią obecnie inną funkcję. Projekt „Smutne Synagogi” Rity Miernik z Końskich ma na celu utworzenie katalogu, który przybliży historie każdego z nich.

Dzisiejszy obszar województwa świętokrzyskiego na tle całego kraju wyróżnia się pozostałościami kultury żydowskiej. Możemy je dostrzec w wielu podkieleckich miasteczkach.

Zasługują na to żeby o nich pamiętać i najsmutniejsze jest to, że powinniśmy mieć do siebie pretensje, że nic nie poradzimy na to jeśli to przed wiekami uległo destrukcji ale jeśli za naszego życia, na naszych oczach tego typu obiekty ulegają tak wielkim zniszczeniom, to znaczy, że nie kosmici nie krasnoludki tylko my powinniśmy się tym zainteresować - podkreśla Cezary Jastrzębski z UJK w Kielcach.

W tym celu powstał też portal dziedzictwo-tsk.pl, który skupia w sobie katalog zabytków z terenu powiatu skarżyskiego. Dzięki prostej budowie łatwo możemy znaleźć miejsca warte odwiedzenia i poznać ich niezwykłą historie.

Przyjrzyjmy się bliżej obiektom w naszych małych ojczyznach, bo może się okazać, że żyjemy w miejscu pełnym bogatej i różnobarwnej historii. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama