Ambulans noworodkowy we flocie ŚCRMiTS jest jedynym tego typu pojazdem w województwie świętokrzyskim. Poprzedni model po 8 latach intensywnej służby wyeksploatował się i został włączony do rezerwy. Jego miejsce zajęła ultranowoczesna karetka wyposażona w zaawansowany sprzęt medyczny. Pojazd wejdzie do użytku od 1 sierpnia bieżącego roku.
- To prawdziwy skok w przyszłość, jeśli chodzi o transport medyczny noworodków. Jesteśmy dumni, że możemy zaoferować tak wysoki standard opieki dla najmłodszych pacjentów. W skład zestawu wchodzi nowoczesny inkubator z monitorowaniem temperatury i stężenia tlenu, respirator noworodkowy, kardiomonitor, zestaw 4 pomp infuzyjnych, urządzenie do podawania tlenku azotu, ssak noworodkowy oraz butle z tlenem, powietrzem i tlenkiem azotu - mówi Marta Solnica, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach.
Karetka - tak jak dotychczas - będzie obsługiwać całe województwo najczęściej przewożąc dzieci ze szpitali powiatowych do wojewódzkiego lub do placówek poza województwem. Transfery ambulansem obejmują dzieci z niewydolnością oddechową, wadami serca, a nawet zarośniętym przełykiem, które wymagają specjalistycznego leczenia. - Najmniejsze dziecko, jakie transportowaliśmy, ważyło zaledwie 500 gramów i było przewożone do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - wspomina Marta Solnica.
Koszt zakupu nowego zestawu noworodkowego wyniósł 1 milion 170 tysięcy złotych. ŚCRMiTS pozyskało od NFZ kontrakt na realizację świadczeń medycznych w zakresie transportu małych pacjentów na kolejne 10 lat.
- Jest to inwestycja, która gwarantuje najwyższy standard opieki podczas przejazdu między szpitalami. Dzięki nowej karetce możemy zapewnić dzieciom bezpieczny transport w komfortowych warunkach, co jest niezwykle istotne w ich ciężkim stanie zdrowia - dodaje Marta Solnica.
Jak mówi Grzegorz Tokarski, specjalista pediatrii i neonatologii oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii, a także członek zespołu karetki N, poprzedni pojazd był mocno wyeksploatowany. - Nowy zakup sprawia, że przechodzimy na wyższy poziom opieki neonatologicznej w trakcie przygotowania i realizacji transportu. Dysponujemy teraz bardzo dobrym respiratorem i świetnym inkubatorem, a także całym zestawem do intensywnej terapii noworodka łącznie z inhalacyjnym tlenkiem azotu. To niezbędne wyposażenie, z którego będziemy regularnie korzystać - podkreśla Grzegorz Tokarski.
- Rocznie karetka wykonuje średnio około 250 transportów noworodków, w tym wielu bardzo chorych, które przewozimy z Kielc do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Centrum Matki Polki w Łodzi czy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Ta inwestycja była konieczna i cieszymy się, że została zrealizowana - dodaje Grzegorz Tokarski.
Nową „enkę” wciąż obsługuje wykwalifikowany personel. - Nasze zespoły składają się z doświadczonych lekarzy i pielęgniarek, którzy na co dzień pracują na oddziałach intensywnej terapii dziecięcej, a także zawodowych kierowców. Dzięki ich zaangażowaniu i profesjonalizmowi możemy zapewnić najlepszą opiekę naszym małym pacjentom - zaznacza Marta Solnica.
Napisz komentarz
Komentarze