Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 31 października 2024 10:29
Reklama

Bogaty zbiór twórcy ludowego Jana Bernasiewicza zasilił Muzeum Wsi Kieleckiej

Do Muzeum Wsi Kieleckiej trafiła niezwykła kolekcja twórcy ludowego Jana Bernasiewicza. Ponad 1700 fotografii prezentujących jego życie codzienne, wykonane przez Krzysztofa Wójcika, materiały audio oraz blisko 700 rzeźb, można zobaczyć w Parku Etnograficznym w Tokarni. Wielowątkowa twórczość artysty przejawia się w elementach religijnych, słynnych sylwetkach ze świata nauki i polityki oraz demonicznych postaciach.
Kliknij aby odtworzyć

Bogata kolekcja twórczości Jana Bernasiewicza oraz zdjęć Krzysztofa Wójcika zasiliła Muzeum Wsi Kieleckiej, wzbogacając je o kolejne cenne zabytki. “Twórczość Bernasiewicza nie ma odpowiednika w skali całej Polski” - mówiła kadra Muzeum.

Jan Bernasiewicz to twórca samouk, wróżbita, owczarz, którego pasją było tworzenie nietuzinkowych rzeźb. Lubił pochyłe kształty i przede wszystkim skupiał się na dokładny, odwzorowaniu twarzy. Jego kolekcja rzeźb prezentuje postacie m.in. Mikołaja Kopernika, Józefa Piłsudskiego, czy Władysława Reymonta. Wśród dzieł można również znaleźć postacie jego znajomych, których bardzo cenił, np. rzeźba etnograf Barbary Katarzyny Erber. Kolekcja znajduje się w Zagrodzie z Bukowskiej Woli na terenie skansenu.

Nie tylko rzeźby ale i kolekcja zdjęć, odręcznych zapisków i nagrań, która liczy ponad 1700 pozycji. Za wykonanie fotografii odpowiedzialny jest Krzysztof Wójcik, który przed laty mieszkał razem z Janem Bernasiewiczem, tworząc o nim swoją pracę dyplomową.

Przypomnijmy, że wartość zadania oszacowano na 71 400 złotych, a dofinansowanie z Narodowego Instytutu Muzeów wyniosło 56 000 zł i było możliwe dzięki programowi  “Rozbudowa zbiorów muzealnych - program własny Narodowego Instytutu Muzeów - 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.
 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama