Jakiś czas temu w Parku Technologicznym powstała koncepcja Energetycznego Centrum Nauki, które ma być miejscem uniwersalnym, dostępnym dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ideą koncepcji było utworzenie miejsca, które wprowadzi zwiedzających w baśniową atmosferę. Zaprojektowaniem i wyposażeniem tego miejsca zainteresowane są dwie firmy – z Krakowa i Warszawy. Zdecydowano, że jednak konsorcjum firm z Krakowa stworzy to niezwykłe miejsce.
- Spłynęły dwie oferty, bardzo porównywalne, bardzo bliskie cenowo. Komisja wybrała firmę krakowską. Zadecydowała funkcjonalność - powiedział Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.
W Energetycznym Centrum Nauki zwiedzający będą mogli m.in. dowiedzieć się, skąd bierze się energia, co się z nią dzieje, do czego i w jaki sposób jest wykorzystywana. Powstanie wiele stanowisk eksperymentalnych, gdzie możliwe będzie samodzielne wyprodukowanie energii czy sprawdzenie, jak spala się węgiel.
Oprócz tego wystawa będzie zawierać ponad 20 ekranów multimedialnych, a stanowiska będą typowo mechaniczne. Wystawa interaktywna będzie składać się z 5 stref, 4 żywiołów i strefy człowieka. Konsorcjum ma zaledwie rok na spełnienie marzeń Kieleckiego Parku Technologicznego.
- Wymagania były bardzo wysokie, ale na szczęście się udało i nasz projekt wyszedł bardzo dobrze - dodał Wojciech Florczyk, członek zarządu NoLabel Sp. z. o. o.
Kielecki Park Technologiczny - choć działa zaledwie kilka lat - to rozwija się w bardzo szybkim tempie. Miejsca, gdzie dzieci i młodzież będą miały szansę uczyć się poprzez zabawę, w Kielcach jeszcze nie było. W Podzamczu Chęcińskim powstaje Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, które – jak informuje prezydent Kielc Wojciech Lubawski – nie będzie konkurencją, a uzupełnieniem oferty edukacyjnej.
Inwestycja będzie kosztować 3 mln 600 tys. zł. W 91% środki te pochodzą z programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Energetyczne Centrum Nauki będzie znajdować się w budynku po Wyższej Szkole Umiejętności, przy ul. Olszewskiego w Kielcach.
Napisz komentarz
Komentarze