Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 31 października 2024 10:28
Reklama

ZTM przenosi się na Dworzec PKP

Prawie 800 m kw. na pierwszym piętrze budynku – taką powierzchnię zajmie Zarząd Transportu Miejskiego na dworcu kolejowym Kielce Główne. Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę z miastem.
  • Źródło: PKP S.A.
ZTM przenosi się na Dworzec PKP
ZTM będzie miało siedzibę na Dworcu PKP

Na dworcu, którego przebudowa zakończyła się w grudniu ubiegłego roku, przybywa najemców. Obecnie wynajęto już 93 proc. dostępnej powierzchni komercyjnej. Podpisana z samorządem umowa jest największą, jeśli chodzi o powierzchnię najmu, ze wszystkich do tej pory sygnowanych kontraktów. Dzięki niej na kieleckim dworcu, po zakończeniu adaptacji pomieszczeń przez samorząd, będą mieścić się biura Zarządu Transportu Miejskiego. Podpisana umowa to kolejny przykład dobrej współpracy pomiędzy PKP S.A. a samorządem.

– Chcemy, żeby dworce kolejowe, poza obsługą pasażerów, były ważnymi miejscami dla społeczności lokalnych. Stąd intensywnie współpracujemy z samorządami, czego doskonałym przykładem jest podpisana właśnie umowa z miastem Kielce. Dzięki niej zyskaliśmy wiarygodnego partnera biznesowego. W podobny sposób chcemy współpracować z innymi samorządami – mówi Andrzej Bułczyński, członek zarządu PKP S.A.

– Dworzec Kielce Główne to dla osób podróżujących koleją pierwszy punkt styczności z miastem. Szczególnie tych pasażerów, którzy odwiedzają nas po raz pierwszy. Naturalnym jest zatem, że powinni tu mieć możliwość uzyskania informacji czy nawet załatwienia podstawowych spraw związanych z poruszaniem się po mieście. Dlatego zdecydowaliśmy się na umiejscowienie tu punktu Zarządu Transportu Miejskiego, który obsługuje miejski system komunikacji zbiorowej, z którego oczywiście korzystać będą również nasi mieszkańcy. Poza tym o lokalizacji zadecydowała również bliskość Centrum Komunikacyjnego, którym zarządza ZTM – mówi Agata Wojda, prezydentka Kielc.

Polskie Koleje Państwowe S.A. od lat współpracują z samorządami w całej Polsce. Dzięki temu na zmodernizowanych przez spółkę dworcach udało się zrealizować wiele ciekawych projektów i sprawić, że dworce stały się również centrami usług dla mieszkańców. Na przykład na dworcu Kraków Swoszowice mieści się na filia Centrum Kultury Podgórza, natomiast w Tarnowie – oddział lokalnego muzeum. Samorządy wynajmują także przestrzeń na bibliotekę (Malczyce, Rumia), salę wystawienniczą lub kino (Węgliniec, Szklarska Poręba Górna). PKP S.A. przekazuje na rzecz samorządów również dawne dworce kolejowe czy inne obiekty infrastruktury, czego świetnym przykładem jest choćby dworzec Lipiny (woj. lubuskie), gdzie powstało centrum przyrodnicze lub dawna wieża ciśnień w Tymcach (woj. podkarpackie), którą samorząd zaadaptował na obserwatorium astronomiczne.

Równie ważna dla Polskich Kolei Państwowych S.A. jest współpraca z najemcami komercyjnymi.

– Chcemy, żeby dworce spełniały oczekiwania naszych klientów, dlatego będziemy intensywnie pracować nad wachlarzem dostępnych na nich usług. Żeby pozyskać nowych najemców spółka wprowadza nowe bardziej elastyczne podejście do współpracy z nimi – podkreśla Bułczyński.

Jeszcze latem tego roku na dworcu w Kielcach otworzy się punkt gastronomiczny, kawiarnia oraz salon kosmetyczny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama