- Ta zmiana czasu pracy budzi wiele kontrowersji wśród pracowników, szczególnie wśród pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych w systemie godzinowym. Natomiast ustawa mówi wyraźnie, że jeżeli czas pracy jest liczony godzinowo, nie może dojść do obniżenia pensji osobie niepełnosprawnej, natomiast powinna się zwiększyć wartość godziny dla tego pracownika – wyjaśnia Jadwiga Irla, p.o. dyrektora Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach.
Jadwiga Irla podkreśla także, iż ustawa mówi o 7-godzinnym czasie pracy w przypadku osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
– Natomiast dla osób ze stopniem lekkim pozostaje 8 godzin pracy dziennie i 40 godzin tygodniowo – podkreśla dyr. PFRON w Kielcach.
Przypomnijmy, że już wcześniej osoby niepełnosprawne mogły skracać czas swojej pracy z 8 do 7 godzin dziennie. Do tego jednak było potrzebne zaświadczenie lekarskie. Trybunał Konstytucyjny uznał taki zapis za niezgodny z prawem, stąd też zmiana przepisów – mówiąca o 7-godzinny czasie pracy – która weszła w życie 10 lipca 2014 roku.
Przypominamy także pracodawcom, że w przypadku, gdy umowa z pracownikiem niepełnosprawnym wskazuje wprost normy czasu pracy – i gdy są one niezgodne z nowymi przepisami, umowę należy w tym zakresie zmienić.
Napisz komentarz
Komentarze