Podczas briefingu podkreślano duże znaczenie tematu, zaznaczając, że całkowita laryngektomia, czyli chirurgiczne usunięcie krtani, jest często konieczna w przypadkach zaawansowanego raka krtani, a rehabilitacja głosu po takim zabiegu jest kluczowa dla jakości życia pacjentów. Dzięki współpracy z kliniką w Amsterdamie, lekarze specjaliści mogą porównać pracę w zagranicznych instytucji medycznych.
Profesor Michiel van den Berkel jest uznanym specjalistą w dziedzinie otolaryngologii i chirurgii głowy i szyi, związanym z jedną z wiodących klinik w Amsterdamie. Ma wieloletnie doświadczenie w leczeniu i rehabilitacji pacjentów po operacjach laryngektomii
Jesteśmy bardzo podobnymi instytutami, co widać poprzez atmosferę i ludzi oddanych walce z nowotworem, który nie jest miłą chorobą i to jest straszne nieszczęście. Dzięki tak zmotywowanym lekarzom można pomóc pokonać chorobę.
Społeczeństwo ma nawyki palenia papierosów i picia alkoholu i tych nawyków jest coraz więcej. Istnieje wiele światowych kampanii, które są przeciwko temu i mam nadzieję, że młodzi ludzie nie zaczną palić vapowac i pić, bo to również nie jest dobrym zjawiskiem dla zdrowia.
Jednym z pacjentów po operacji raka krtani jest Pan Edward. Jak mówił, wszystko zaczęło się od przewlekłej chrypki. Chodząc na regularne wizyty do lekarza nie dostał skierowania do innych specjalistów typu foniatra, aby wykonać szczegółowe badania. Niestety potem wyjściem było poddanie się operacji.
Wczesne zdiagnozowanie nowotworu szyi i głowy może uratować życie. Jeśli pojawiają się objawy m.in. takie jak przewlekła chrypa, owrzodzenie jamy ustnej, guz na szyi, czy krwawienie z nosa, koniecznie należy zgłosić się do lekarza specjalisty.
Napisz komentarz
Komentarze