czwartek, 19 września 2024 18:23

Porażka z Holendrami na początek Euro 2024. Polacy pozostawili jednak dobre wrażenie

Reprezentacja Polski przegrała 1:2 z Holendrami w pierwszym meczu grupowym na Mistrzostwach Europy w Niemczech. Jedynego gola dla Biało-Czerwonych zdobył Adam Buksa w 16 minucie meczu.
Mecz Polska-Holandia

Autor: Dariusz Chojnacki

27-letni napastnik znakomicie wykończył dośrodkowanie Piotra Zielińskiego z rzutu rożnego i mocnym strzałem głową pokonał golkipera "Oranje". Po tym golu, rozjuszeni Holendrzy ruszyli mocno do ataku i przejęli inicjatywę, ale zespół Michała Probierza skutecznie się bronił.

Przełomowym momentem był wyrównujący gol w 29 minucie. Fatalne wybicie piłki Nicoli Zalewskiego przechwycił Nathan Aké, który zagrał do Cody'ego Gakpo. Piłkarz Liverpoolu oddał mocny strzał, a piłka wpadła do siatki po rykoszecie od Bartosza Salamona. 2 minuty później groźnie uderzał Jakub Kiwior, ale czujnie w bramce rywali bronił Bart Verbruggen. W końcówce pierwszej połowy dwie bardzo dobre okazje mieli Holendrzy, ale niecelnie uderzali Gakpo i Depay.

W drugiej części spotkania wciąż przeważali zawodnicy Ronalda Koemana, ale pierwszą groźną sytuację stworzyli Biało-Czerwoni. W 59 minucie po raz kolejny dobrze uderzył Kiwior, ale kolejną dobrą interwencją popisał się Verbruggen.

Remis 1:1 ewidentnie nie zadowalał Holendrów, którzy notorycznie zagrażali bramce Wojciecha Szczęsnego. Golkiper Juventusu przez długi czas trzymał naszą kadrę przy życiu, ale w 83 minucie był bezradny przy strzale rezerwowego Weghorsta. Nie popisał się w tej sytuacji Salamon, który nie pokrył strzelca bramki.

Po bramce na 1:2 dla Holendrów mecz uspokoił się. Polaków stać było tylko na jeden groźny atak. Strzał rezerwowego Świderskiego obronił jednak bramkarz rywali, co pogrzebało nasze marzenia o remisie. Polska kadra zagrała jednak bez strachu i pozostawiła bardzo dobre wrażenie w starciu z faworyzowanymi Holendrami. Kolejne spotkanie nasi reprezentanci rozegrają w piątek 21 czerwca o godzinie 18. Rywalem kadry Michała Probierza będą Austriacy.

Polska - Holandia 1:2 (1:1)

Bramki: 1:0 Adam Buksa 16, 1:1 Cody Gakpo 29, 1:2 Wout Weghorst 83.

Polska: Szczęsny - Bednarek, Salamon (87. Bereszyński), Kiwior - Frankowski, Romanczuk (55. Slisz), Zieliński (78. Piotrowski),  S. Szymański (46. Moder), Zalewski - Urbański, Buksa.

Holandia: Verbruggen - Dumfries, Van Dijk, De Vrij, Aké (87. Van de Ven) - Schouten, Veerman (62. Wijnaldum) - Simons (62. Malen), Reijnders, Gakpo (81. Frimpong) - Depay (81. Weghorst).

Sędzia: Artur Soares Dias (Portugalia).