Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 06:08
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Budownictwo, geodezja i informatyka najbardziej oblegane na PŚK

Politechnika Świętokrzyska przedstawiła wstępne wyniki tegorocznej rekrutacji. Na chwilę obecną zakwalifikowano 2329 kandydatów na studia pierwszego stopnia. Najbardziej oblegane kierunki to budownictwo, geodezja i kartografia oraz informatyka.  Rektor uczelni szacuje, że około 1500 osób potwierdzi chęć studiowania na PŚK.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, jak wygląda rekrutacja na Politechnice Świętokrzyskiej po tym, jak co trzeci maturzysta nie zdał w tym roku egzaminu dojrzałości. W środę rektor Stanisław Adamczak przedstawił dokładne liczby. Jak się okazuje o 15% mniej absolwentów jest zainteresowanych PŚK niż w zeszłym roku, jednak biorąc pod uwagę słaby wynik matury, w tym również z matematyki, to na uczelnię zgłosiło się o 25% więcej chętnych niż w roku ubiegłym.

Zakwalifikowani studenci – a jest ich 2329, którzy chcą studiować na Politechnice Świętokrzyskiej mają 2 tygodnie na złożenie dokumentów.

- Zgłosiło się do nas 2370 kandydatów, zakwalifikowaliśmy 2329 osób, czyli zagospodarowaliśmy wszystkich studentów. Sprawdził się system, że kto się u nas loguje, to w ramach tej samej opłaty podaje dwa kierunki rezerwowe – powiedział rektor Stanisław Adamczak.

Bez zmian pozostają najbardziej oblegane kierunki na Politechnice. Jest to budownictwo - 336 zakwalifikowanych, geodezja i kartografia – 271 zakwalifikowanych i Informatyka – 299 zakwalifikowanych studentów. Na politechnice pojawił się również nowy kierunek – jest to wzornictwo przemysłowe, na który zakwalifikowało się 80 osób.

- Młodzi ludzie, wybierając  kierunek studiów, kierują się modą – dodał rektor Adamczak.

Rektor Adamczak poinformował również o programie stypendialnym „Nauka bez granic”, w ramach którego Brazylijczycy pojawią się na kieleckiej uczelni. Nawet 500 studentów z Brazylii rozpocznie studia na Politechnice Świętokrzyskiej. Pierwsi prawdopodobnie pojawią się w nadchodzącym roku akademickim.

- Jesteśmy gotowi przyjąć 500 studentów z Brazylii. Oprócz tego rozmowy prowadzimy z Wietnamem, Chińczycy są zainteresowani. Mamy również pierwszych studentów z Ukrainy – dodał rektor Stanisław Adamczak. 

Spośród 2329 zakwalifikowanych studentów rektor szacuje, że ostatecznie zdeklaruje się około1500 uczniów. W sumie Politechnika może przyjąć nawet 2200 maturzystów. W razie wolnych miejsc, na pewno odbędzie się dodatkowa rekrutacja. Opłata rekrutacyjna wynosi 80 zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
News will be here
Reklama