Jakiś czas temu w parku technologicznym powstała koncepcja Energetycznego Centrum Nauki, które ma być miejscem uniwersalnym, dostępnym dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ideą koncepcji było utworzenie miejsca, które wprowadzi zwiedzających w baśniową atmosferę. Obie oferty projektowe, jakie wpłynęły do KPT, w pełni odzwierciedlają pomysł, jaki zakładano już na początku.
- Cel jest jeden. Chcemy zachęcić młodych ludzi do odkrywania nowych rzeczy. Dzisiaj tak naprawdę tworząc to Centrum, wychodzimy poza definicję Parku Technologicznego – powiedział Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.
W Energetycznym Centrum Nauki zwiedzający będą mogli m.in. dowiedzieć się, skąd bierze się energia, co się z nią dzieje, do czego i w jaki sposób jest wykorzystywana. Powstanie wiele stanowisk eksperymentalnych, gdzie możliwe będzie samodzielne wyprodukowanie energii czy sprawdzenie, jak spala się węgiel.
- Na pewno będą też stanowiska związane z wodą, z energią odnawialną, będziemy mieć elektrownię wiatrową, elektrownię zbiornikową. Będą stanowiska związanie z ciśnieniem wody, ze zjawiskami atmosferycznymi, czy stanowisko ekologiczne – powiedziała Sylwia Młynarczyk, KPT.
Oprócz tego wystawa będzie zawierać ponad 20 ekranów multimedialnych, a stanowiska będą typowo mechaniczne. Energetyczne Centrum Nauki nie będzie wyłącznie miejscem do zwiedzania, które zobaczymy raz i przez dłuższy czas już tam nie wrócimy.
- W obrębie Centrum Nauki przewidziane jest małe audytorium połączone z kinem 3D. Będą tu odbywać się nie tylko projekcje filmów naukowych, ale także spotkania z ciekawymi ludźmi i koncerty – dodała Młynarczyk.
Oba zaprezentowane projekty zostały wysoko ocenione przez komisję. Firma NoLabel z Krakowa jest gotowa wybudować ECN za 3 miliony 598 tys. zł, a Trias Avi z Warszawy za 3 miliony 618 tys. zł. Energetyczne Centrum Nauki zajmie powierzchnię około 400 metrów kw. Otwarcie planowane jest na czerwiec przyszłego roku.
Napisz komentarz
Komentarze