„Pomocna Energia - 24” to wspólne ćwiczenie epizodyczne żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Urzędu Gminy Masłów, Polskiej Grupy Energetycznej rejon Skarżysko – Kamienna oraz Wydziału Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. W scenariuszu została podegrana sytuacja kryzysowa (silna wichura), która zakładała uszkodzenie linii energetycznej wysokiego i średniego zasilania na terenie gminy.
Na skutek awarii budynek Urzędu Gminy Masłów w dniu 16 kwietnia został pozbawiony dopływu energii elektrycznej. W zaistniałej sytuacji wójt gminy skierował wniosek do Wojewody Świętokrzyskiego o wsparcie ze strony wojska w zakresie dostarczania energii elektrycznej. Wojewoda na podstawie art. 25 ust.1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007r. o zarządzaniu kryzysowym zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o skierowanie wydzielonych sił i środków Sił Zbrojnych RP do wsparcia administracji publicznej. Z pomocą ruszyli żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi we wtorek 16 kwietnia przewieźli i zainstalowali przy budynku Gminy Masłów kontenerową elektrownię polową KEP 900. Przy współpracy z pracownikami PGE Skarżysko Kamienna polowa elektrownia została podłączona do obiektu i przywrócono zasilanie.
Ćwiczenie pn. „Pomocna Energia 24” miało na celu sprawdzenie działania oraz rozstawienia przez obsadę Kontenerowej Polowej Elektrowni KEP 900, sprawne przemieszczenie wydzielonych środków w sytuacji kryzysowej w stały rejon odpowiedzialności oraz współdziałanie elementów administracji rządowej, samorządowej oraz PGE z wojskiem.
Wspólne ćwiczenia pozwalają na sprawdzenie gotowości i skuteczności działań w sytuacjach kryzysowych oraz doskonalenie współpracy pomiędzy różnymi służbami i instytucjami. Dzięki takim działaniom możemy być lepiej przygotowani na każdą ewentualność i szybciej reagować na sytuacje awaryjne. Warto zaznaczyć, że zdolność do szybkiego przywrócenia dostępu do energii elektrycznej może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i funkcjonowania społeczności lokalnej w trudnych sytuacjach – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.
Na wyposażeniu WOT znajdują się między innymi Kontenerowe Elektrownie Polowe KEP-900 o mocy 900 kW każdy oraz wiele Mobilnych Zespołów Spalinowo – Elektrycznych o mniejszej mocy. Ponadto na podstawie porozumienia z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz Planu Zarządzania Kryzysowego, Wojska Obrony Terytorialnej mogą wykorzystywać agregaty prądotwórcze znajdujące się w zasobach Agencji, w celu wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych.
Na mocy Ustawy o obronie Ojczyzny oraz Decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie Systemu Zarządzania Kryzysowego RON, WOT odpowiada za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT jest Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT odpowiadają za współpracę z wojewodami w obszarze koordynacji i realizacji wsparcia ze strony Sił Zbrojnych RP.
Napisz komentarz
Komentarze