Ponad 70 żołnierzy 101 batalionu lekkiej piechoty z Kielc zrealizowało poligonowe szkolenie zintegrowane, które podsumowało etap szkolenia zgrywającego. Zajęcia poligonowe zostały przeprowadzone na wojskowych obiektach w Nowej Dębie. Żołnierzy zakwaterowani byli w namiotach a żywieni często w warunkach polowych.
Na poligonie terytorialsi zrealizowali między innymi szkolenia takie jak: zielona taktyka w działaniach niekonwencjonalnych, saperskie, chemiczne, TC3 ratownictwo taktyczne, strzelania dzienne i nocne oraz ćwiczyli z wykorzystaniem technologii systemu Laserowych Symulatorów Strzelań (LSS). Zrealizowane szkolenie certyfikuje żołnierzy do dalszego etapu, szkolenia zaawansowanego.
Po raz pierwszy żołnierze mieli możliwość szkolenia na torze napalmowym, który został przegotowany przez grupę chemiczną 10 ŚBOT. Spektakularny tor przeszkód imitujący realne warunki panujące po użyciu środków zapalających był wyzwaniem dla terytorialsów. Żołnierze musieli pokonać przeszkody, m.in. słupki, belki poprzeczne, korytarz, tunel - w kłębach dymu, ognia i przy słabej widoczności, co wymagało od nich szczególnej uwagi i skupienia.
Szkolenie zintegrowane pozwala zweryfikować szkolonym żołnierzom oraz instruktorom wiedzę i umiejętności uzyskane podczas minionego roku szkoleniowego. Czternaście dni spędzonych na poligonie urealnia prowadzone działania bojowe, a wprowadzone nowoczesne formy szkoleniowe uatrakcyjniają zajęcia. – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.
Szkolenie zintegrowane jest jedną z form szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Terytorialsi realizują je w ramach szkolenia poligonowego, poprzez które w formie praktycznej doskonalą swoje umiejętności indywidualne, specjalistyczne oraz zespołowe. Każdy żołnierz WOT raz w roku jest zobowiązany odbyć 14-dniowe szkolenie zintegrowane. Ma ono na celu podsumowanie i uporządkowanie nabytej wiedzy, którą żołnierze pozyskali w toku szkolenia na danym etapie. Dodatkowo szkolenie zintegrowane daje możliwości przeprowadzenia strzelania o zróżnicowanym stopniu złożoności.
Napisz komentarz
Komentarze