Uprzednio starannie przygotowane koszyczki wielkanocne to najważniejszy element świątecznego stołu. W Wielką Niedzielę, tuż przed śniadaniem, wierni dzielą się poświęconym jajkiem i składają sobie życzenia.
To, co wkładamy co roku do święconki, nie jest bez znaczenia. Są to jaja (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, kraszanek, baranek (dawniej formowany z masła lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowy i z chorągiewką z napisem Alleluja lub z czekolady, symbolizujący zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, sól kuchenna (która miała chronić przed zepsuciem), chleb, wędliny, chrzan czy babkę wielkanocną. Koszyk, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami bukszpanu lub borowiny.
Co ważne, wszystkie poświęcone pokarmy powinny być zjedzone. Najwięcej zabawy, zwłaszcza dla najmłodszych domowników, dostarcza malowanie pisanek, które również ma swoje korzenie w tradycji. Malowane jajka symbolizowały niegdyś odrodzenie przyrody i nadzieję pochodzącą z wiary w zmartwychwstanie.
Wielka Sobota to dla chrześcijan także czas ciszy i czuwania. Od wczesnych godzin porannych wierni adorują Najświętszy Sakrament, tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy.
Napisz komentarz
Komentarze