Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920. W pierwszym roku studiów przeprowadził się wraz z ojcem do rodzinnego domu matki przy ul. Tynieckiej 10 w Krakowie. 1 listopada 1946 Karol Wojtyła otrzymał świecenia kapłańskie. W tym samym czasie rozpoczął w konspiracji studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
4 lipca 1958 roku Karol Wojtyła został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa. 4 lata później został krajowym duszpasterzem środowisk twórczych i inteligencji. Na okres biskupstwa Karola Wojtyły przypadły także obrady Soboru Watykańskiego, w których aktywnie uczestniczył. Już w tym okresie bardzo dużo czasu poświęcał na podróże zagraniczne w celach ewangelizacyjnych i religijnych. 13 stycznia 1964, półtora roku po śmierci swego poprzednika, arcybiskupa Eugeniusza Baziaka, Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w roku 1978 Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Pontyfikat sprawował przez blisko 30 lat. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku.
Wiadomość o śmierci Papieża podał uczestnikom czuwania na placu Świętego Piotra, arcybiskup Leonardo Sandri. Tysiące wiernych zgromadzonych pod oknami papieskiego apartamentu w Watykanie, po raz pierwszy w historii, żegnało Papieża spontanicznymi oklaskami- jako wyraz szacunku i miłości wobec Jana Pawła. Hołd zmarłemu złożyli także kielczanie. Od tego wydarzenia mija 8 lat. Czas upływa, ale pamięć o Papieżu Polaku wciąż jest żywa. Kielczanie Ojca Świętego wspominają jako ciepłego i niezwykłego człowieka. Na pogrzeb Jana Pawła II, który odbył się 8 kwietnia 2005 roku, przybyli prezydenci, premierzy, królowie i książęta oraz przywódcy religijni. Wielu uczestników uroczystości miało ze sobą transparenty z napisem "Santo subito", czyli "Święty natychmiast".
Napisz komentarz
Komentarze