Domowe pieczywo, naturalne dżemy i konfitury, ekologiczna sałata, a dla dorosłych domowe wino – to m.in. można było spróbować i zakupić na kolejnym już Kiermaszu Sieci „Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie”. Kiermasz cieszy się coraz większym zainteresowaniem i ma już stałych klientów.
- Dziś nawet byłem świadkiem, że kobieta weszła i prosto udała się w celu zakupienia konkretnego chleba. Okazało się, że ta kobieta już kiedyś kupowała ten chleb i nawet nie szukała innego – powiedział Wiesław Leszczyk z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska.
Zagroda Królów oferowała chleb z żytniej mąki z dodatkiem słonecznika i siemienia lnianego, mleko oraz dżem z borówki amerykańskiej.
- Przyjechaliśmy z gminy Bliżyn. W naszym rejonie produktem sztandarowym jest piernik z żytniej mąki. My jesteśmy gospodarstwem rodzinnym. Nasi rodzice, my i nasze dzieci systematycznie pracujemy – mówi Gabriela Król z Zagrody Królów.
Wielopokoleniowym gospodarstwem jest również Przetwórnia Owoców „Sad Danków” z Dankowa Dużego. Agrest, czarna i czerwona porzeczka, śliwki, wiśnia i sady jabłoniowe – z uprawy tych owoców Przetwórnia przygotowuje naturalne dżemy i konfitury.
- Mamy gospodarstwo ekologiczne. Przerabiamy praktycznie wszystkie owoce, jakie są w naszym gospodarstwie - podkreśla Dawid Piechota z „Sadu Danków”.
Z okolic Staszowa na Kiermaszu pojawiło się gospodarstwo ekologiczne „Ekorab”, które oferuje produkty z orkiszu, olej z lnianki i wiele innych.
- Bułeczki orkiszowe, herbatki, kasza gryczana i jaglana, len mielony i amarantus, wszystko to przerabiamy we własnym gospodarstwie – mówi Bogdan Chara, „Ekorab”
Kiermasz Sieci „Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie” odbywa się w jedną sobotę w miesiącu, z pominięciem lipca i sierpnia. Głównym celem przedsięwzięcia jest zapoznanie mieszkańców Kielc i okolic z bogactwem kulinarnego dziedzictwa regionu świętokrzyskiego.
Napisz komentarz
Komentarze