Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 04:35
ZOBACZ:
Reklama
Reklama

Zwalnianie z pracy to też sztuka

Zdaniem radnego Michała Brauna nieprawidłowości związane z powołaniem nowej p.o. dyrektora KCK są niedopuszczalne. Braun przesłał do naszej redakcji list, którego adresatem jest prezydent Kielc Bogdan Wenta. Oto jego treść.
Zwalnianie z pracy to też sztuka
Zwalnianie z pracy to też sztuka

Szanowny Panie Prezydencie,

apeluję o pilne poddanie ocenie prawnej ważności wyboru Pani Agaty Klimczak – Kołakowskiej. Wg. dostępnej mi wiedzy podpisana umowa jest nieważna ze względu na złamanie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. 

Apeluję o przestrzeganie przepisów prawa i podstawowych standardów zarządzania kulturą, a także współpracę ze środowiskiem kulturalnym, związkami zawodowymi, Społeczną Radą Kultury oraz Powołanie Dyrektora Instytucji Kultury może nastąpić jedynie w oparciu o przepisy, które w sposób jasny i klarowny definiują kolejne etapy jego powołania. Ich pominięcie prowadzi do istotnego naruszenia prawa.

„Władze miasta Kielce popełniły szereg istotnych błędów przy powoływaniu nowego P.O. Dyrektora Instytucji Kultury. Nowa Dyrektor nie została wyłoniona w drodze konkursu, a co więcej nie zasięgnięto o jej osobie opinii związków zawodowych i stowarzyszeń co jest obligatoryjną przesłanką powołania i jest wskazane w przepisach prawa. Nadto Dyrektor IK KCK została ponownie po raz drugi powołana na pełniąca obowiązki dyrektora na kolejny okres powyżej roku. Szereg uchybień i błędów popełnionych podczas powoływania Dyrektora Kieleckiego Centrum Kultury doprowadziło do naruszenia prawa i powinno skutkować nieważnością powołania.

 

Jak wynika z art. 4 w zw. z art. 2 ustawy i ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, powiatu lub województwa, w okresie zajmowania stanowiska lub pełnienia funkcji, nie mogą: …4) być członkami zarządów fundacji prowadzących działalność gospodarczą.

Pani Agata Klimczak – Kołakowska w dniu podpisania umowy oraz w pierwszych dniach pracy w Kieleckim Centrum Kultury pełniła (a być może nadal pełni) funkcje prezeski Fundacji im. Romana Kołakowskiego. Potwierdziła to w rozmowie telefonicznej ze mną w dniu 21 listopada 2023 roku.  Fundacja ta prowadzi działalność gospodarczą. Na stronie internetowej Fundacji napisano nawet „Od 2015 r. Teatr Piosenki działa jako niezależna firma produkcyjna Agaty Klimczak i Romana Kołakowskiego, realizująca projekty w całej Polsce”.  

Wg. ekspertów zatrudnienie Pani Klimczak łamie także zapisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Jak zauważa ekspert z prasy branżowej (strona internetowa: „Manager Kultury”) Zgodnie z „art. 16a Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej do czasu powołania dyrektora (wyłonionego zarówno w konkursie, jak i bez konkursu) organizator może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora wyznaczonej osobie na okres nie dłuższy niż do końca sezonu artystycznego następującego po sezonie, w trakcie którego dyrektor został odwołany albo akt jego powołania wygasł.

Po tym okresie organizator ma obowiązek powołać dyrektora na czas określony okres od 3 do 7 lat. (…)Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 29 grudnia 2020 r. (sygn. akt – VII SA/Wa 1395/20) stwierdza: “Przepis art. 16a ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej wprowadza możliwość powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora instytucji kultury do czasu powołania dyrektora lub powierzenia zarządzania instytucją kultury. Z chwilą powstania wakatu na stanowisku dyrektora instytucji kultury organizator nie jest obowiązany do jego niezwłocznego obsadzenia lub powierzenia zarządzania instytucją kultury na podstawie art 15a ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Możliwe jest odsunięcie tych działań w czasie na okres nieprzekraczający maksymalnego terminu powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora na podstawie art. 16a ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Nie wyklucza to powierzenia pełnienia obowiązków kolejno więcej niż jednej osobie, ale łączny okres powierzenia nie może być dłuższy niż wskazany w ustawie. To może oznaczać, że Agata Klimczak-Kołakowska pełni obowiązki dyrektora Kieleckiego Centrum Kultury niezgodnie z prawem i można mieć poważne wątpliwości do jej umocowania do podejmowania decyzji w imieniu instytucji.”

Należy zwrócić uwagę na fakt, że władze miasta powołują dyrektorów instytucji kultury w normalnym trybie, czyli na zasadach określonych w przepisach art. 15 i art. 16 ustawy o działalności kulturalnej, ustawa mówi, że mogą też powierzyć zarządzanie instytucją kultury osobie fizycznej lub prawnej na zasadach określonych w art. 15a ustawy o działalności kulturalnej.

Jeżeli chodzi jednak o umowę o powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora instytucji kultury zgodnie z art. 16a ustawy o działalności kulturalnej możliwość jest to sytuacja określ jako „tryb nadzwyczajny” dopuszczalny, gdy nie powołano jeszcze dyrektora na normalnym trybie. Umowa o powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora instytucji kultury nie jest równoznaczna z powołaniem na to stanowisko.

Zarządzanie kulturą na poziomie miasta muszą cechować dialog ze środowiskiem artystycznym i przyjaciółmi instytucji kultury, zrozumienie i wsłuchiwanie w potrzeby mieszkańców, a także podejmowanie transparentnych decyzji w duchu dialogu i szacunku dla ludzi związanych z kulturą w Kielcach.

Proszę o wycofanie się z błędnych decyzji dotyczących Kieleckiego Centrum Kultury i podjęcie pilnych kroków naprawczych.

Niestety do czasu publikacji tego materiału, nie udało nam się uzyskać komentarza do listu od rzecznika Urzędu Miasta Marcina Januchty.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama