Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 17:35
Reklama
Reklama

Twórczość Mirona Białoszewskiego na scenie Teatru KUBUŚ

Na spotkanie z twórczością jednego z najważniejszych polskich twórców awangardowych XX wieku Mirona Białoszewskiego zaprasza na przełomie października i listopada Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego. W ramach Sceny dla Młodzieży i Dorosłych „Kubuś” pokaże nagradzane przedstawienie Anny Retoruk „Dziady po Białoszewskim”.
Twórczość Mirona Białoszewskiego na scenie Teatru KUBUŚ
Twórczość Mirona Białoszewskiego na scenie Teatru KUBUŚ

Kielecki teatr wraca do lubianego przez widzów i cenionego przez krytyków spektaklu po kilkuletniej przerwie. W sezonie 2023/2024 na scenie przy ulicy Dużej 9 artyści zagrają tylko dwa spektakle weekendowe: w niedzielę 29 października i w sobotę 4 listopada o godz. 18. Spektakle szkolne są już wyprzedane. Bilety można już kupić w kasie teatru lub przez internet https://teatrkubus-bilety.interticket.pl/

Pisząc scenariusz, Anna Retoruk oparła się na dzienniku „Chamowo” oraz wierszach z  tomu „Odczepić się”, czyli utworach powstałych w okresie przeprowadzki poety z kamienicy przy placu Dąbrowskiego do „mrówkowca” na Saskiej Kępie.

Akcja „Dziadów po Białoszewskim” rozgrywa się po śmierci Mirona, w jego warszawskim mieszkaniu przy ul. Lizbońskiej. Przestrzeń pokoju autora staje się swoistym mikrokosmosem. Opuszczoną kawalerkę odwiedzają dawni znajomi pisarza, którzy poprzez wspominki ponownie uruchamiają tętno tego miejsca. Białoszewski „powraca do siebie” za pośrednictwem świata rzeczy. Opuszczona przestrzeń i pozostawione w niej przedmioty zaczynają mówić jego głosem. Fotografie, książki, świątki, nagrania magnetofonowe wskrzeszają postać poety.

Przedstawienie zostało dobrze odebrane przez krytyków, m.in. Tadeusza Sobolewskiego, który w młodości przyjaźnił się z Białoszewskim. Komisja Artystyczna Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” w 2017 roku doceniła Annę Retoruk za adaptację tekstów Mirona Białoszewskiego i reżyserię przedstawienia. Dziady otrzymały też Nagrodę Tajnego Jurora na VII Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada" w Rzeszowie w 2016 roku.

Przedstawienie dla widzów od lat 16

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama