Dlaczego tytuł SANSARA? Według Wikipedii termin „sansara” w hinduizmie i buddyzmie dosłownie oznacza nieustanne wędrowanie, czyli kołowrót narodzin i śmierci. W buddyzmie sansara oznacza również cykl przemian, któremu podlegają wszelkie byty i zjawiska włącznie z naszymi myślami, uczuciami i ciałami. Jest to powtarzany w nieskończoność proces tworzenia i upadku.
Sansara dosłownie oznacza "wędrówkę". Wielu ludzi uważa słowo sansara za buddyjską nazwę miejsca, w którym obecnie żyjemy — miejsca, które opuszczamy, wchodząc w nirwanę. Ale we wczesnych buddyjskich tekstach sansara to nie odpowiedź na pytanie "Gdzie jesteśmy?", sansara odpowiada pytaniu "Co robimy?". Zamiast miejsca jest proces: tendencja do ciągłego tworzenia światów i zamieszkiwania ich.
Fotografie prezentowane na wystawie SANSARA powstały w 2012 roku podczas podróży do Nepalu. Ze względu na szczególny charakter pierwszego wernisażu w oryginalnym wnętrzu Redut Banku Polskiego Warszawie, autor początkowo zakładał, że wystawa zostanie pokazana tylko raz. Przez rok, od momentu, gdy prace były prezentowane na tej niecodziennej jednodniowej wystawie, napisał dość szczególne do nich opisy.
Opublikował je na swojej stronie internetowej, co spotkało się z dużym zainteresowaniem internautów. To skłoniło autora do zaprezentowania swojej wystawy w różnych miejscach w Polsce. Teraz wystawę można oglądać również w Skarżysku. Będzie dostępna do 29 czerwca.
Napisz komentarz
Komentarze