Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:12
Reklama
Reklama
Reklama

Ćmielów: imbryk jako fontanna i ławki przypominające filiżanki w zrewitalizowanym centrum miasta

Fontanna i ławki nawiązujące do porcelanowego serwisu Empire stanęły na rynku w Ćmielowie. To jeden z elementów rewitalizacji centrum miasta.
Ćmielów: imbryk jako fontanna i ławki przypominające filiżanki w zrewitalizowanym centrum miasta
Ćmielów: imbryk jako fontanna i ławki przypominające filiżanki w zrewitalizowanym centrum miasta

Zespół mebli miejskich inspirowanych porcelaną, z której słynie miasto, nawiązuje do przedwojennej kolekcji Empire, pochodzącej z Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież w Ćmielowie. Projekt rewitalizacji centrum zakładał ustawienie na płycie rynku filiżanek z siedziskami oraz imbryczka o wysokości ponad czterech metrów, który będzie pełnić funkcję fontanny. W sobotę nastąpiło uroczyste otwarcie wyremontowanego placu centralnego Ćmielowa.

„Ćmielów od wieków stoi porcelaną. Planując rewitalizację, nie wyobrażaliśmy sobie, aby nie nawiązać do tej historii i tradycji” - podkreśliła Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. Dodawała, że „od teraz w Ćmielowie można nie tylko pić kawę i herbatę z unikatowych porcelanowych zestawów, ale też zasiąść w filiżankach na Rynku”.

Przygotowanie odlewów imitujących porcelanę powierzono firmie specjalizującej się w produkcji kadłubów do statków. Odlew jednej filiżanki trwał około 500 godzin. Rewitalizacja obejmowała również urządzenie zieleni w centrum miasta i modernizację oświetlenia. Prace były wykonywane pod nadzorem konserwatora zabytków. Inwestycja była realizowana dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Gmina pozyskała na ten cel 5 mln zł.

Początki produkcji porcelany w Ćmielowie sięgają końca XVIII wieku. Kolekcja porcelany Empire została zaprojektowana na zamówienie prezydenta Ignacego Mościckiego (przełom 1933/1934) do jego siedziby na Zamku Królewskim. Od 2012 roku stała się oficjalną zastawą stołową w Belwederze. Obecna jest także na dworze króla Belgów, w Kancelarii Prezydenta RP, w Watykanie oraz w placówkach dyplomatycznych i dworach arystokratycznych na całym świecie.

Autor: Wiktor Dziarmaga (PAP) 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama