Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 stycznia 2025 17:52
Reklama

Epidemiologia celiakii

Celiakia, zwana również chorobą trzewną, to nieprawidłowa reakcja immunologiczna na grupę białek złożonych zawartych głównie w pszenicy, życie i jęczmieniu. Od pewnego czasu w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach odbywają się spotkanie rodziców dzieci chorych na celiakię, mające pomóc w odpowiednim doborze diety, która przy tej chorobie jest najważniejsza.

Na celiakię choruje około 1% społeczeństwa i według ostatnich badań, z każdym dniem liczba zachorowań wzrasta. Ze względu na dużą różnorodność objawów bywa ciężka do zdiagnozowania lub mylona z innymi dolegliwościami.

- Celiakia, czyli tak zwana choroba trzewna, jest to trwała nietolerancja glutenu, czyli nietolerancja, która trwa całe życie i występuje u osób predysponowanych do tego genetycznie – mówi lekarz medycyny Beata Gładysiewicz, pediatra i gastroenterolog w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach zapewnia kompleksowe badania i zabiegi dla dzieci chorych na celiakię, na poziomie tych dostępnych w kraju.

- Wykonujemy biopsję jelita cienkiego metodą endoskopową, która w tej chwili jest metodą uznaną, wykonujemy badania genetyczne, pełny zakres markerów celiakialnych. Mamy możliwość pełnej diagnostyki w naszym szpitalu – zapewnia doktor Jolanta Maślana, kierownik oddziału gastrologicznego w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu w Kielcach.

Na przestrzeni lat zmieniła się dostępność i jakość produktów potrzebnych do diety bezglutenowej. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej zwykłych produktów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania dla osób z nietolerancją białkową.

- Jeszcze kilka lat temu bardzo ciężko było być na diecie bezglutenowej w Polsce. Była bardzo niewielka dostępność produktów bezglutenowych. Te produkty były z reguły źle opisane i osoba, która chorowała na celiakię, często nie wiedziała tak naprawdę, co je – mówi Paulina Sabak-Huzior z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

- Zauważyłam, że jako rodzic potrzebuję wsparcia w tej diecie. Nie jest ona prosta, ale nie jest też tragiczna. Wiele mitów doszło do mnie o tej diecie – że to jest straszne dla dziecka, że dziecko jest inne, że dziecko jest izolowane. Postanowiłam się z tym zmierzyć – przyznaje Anna Przenzak, mama dziecka chorego na celiakię.

- Gluten w tej chorobie jest dla kosmków jelitowych trucizną. Jest wiele stanów i wiele chorób, w których gluten jest tylko źle tolerowany, natomiast w tej chorobie można powiedzieć, że jest trucizną i wcześniej czy później kosmki zniszczy. Zniszczone kosmki to jest złe wchłanianie, a złe wchłanianie pociąga za sobą złe wzrastanie dzieci i szczególnie w tej grupie wiekowej musimy dbać o to, by to wzrastanie było zapewnione – dodaje doktor Jolanta Maślana.

Wszystkich rodziców dzieci chorych na celiakię zapraszamy na kolejne spotkania w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach. Na dzień dzisiejszy w kieleckiej poradni znajduje się około dwustu dzieci i liczba ta wciąż wzrasta.

- Chciałbym zaprosić wszystkie osoby, które są chore na celiakię lub mają dzieci chore na celiakię, na to żeby się w jakiś sposób organizowali, spotykali. My jako osoby, które są w tych działaniach przez cały czas otwarte, prosimy o ewentualne maila czy też kontakt z nami. Będziemy chcieli rozszerzyć naszą działalność na terenie województwa świętokrzyskiego i organizować coraz więcej spotkań i z rodzicami i z dziećmi, dzięki czemu pomożemy sobie i innym osobom, które są chore na celiakię – mówi Michał Kamiński, tata dziecka chorego na celiakię.

Kolejne spotkanie z cyklu „Z celiakią na TY” już wkrótce. Zapraszamy na nie wraz z Świętokrzyskim Oddziałem Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama
Reklama