Legioneloza – jak wskazuje GIS w charakterystyce chorób zakaźnych na swojej stronie internetowej - jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze. Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia.
Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach, klimatyzatorach. Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu.
"Źródłem zakażenia bakterią Legionella pneumophila jest woda inhalowana do dróg oddechowych. Nie zarazisz się od drugiej osoby ani przez picie wody" – przekazano w poniedziałek na Twitterze (X) GIS.
W załączonej grafice wskazano, że przykładowe źródła zakażenia to m.in. systemy ciepłej i zimnej wody, skraplacze, zraszacze, fontanny, nawilżacze i inhalatory.
Okres inkubacji trwa od dwóch do 10 dni. Po tym okresie pojawiają się objawy, m.in. bóle mięśni, ból głowy, gorączka, kaszel, zaburzenia oddychania. Objawom mogą towarzyszyć zaburzenia ze strony układu pokarmowego, w tym np. bóle brzucha, wymioty i biegunka.
W większości przypadków legioneloza jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków. Do zgonów najczęściej dochodzi u osób starszych i u osób z obniżoną odpornością.
(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze